Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych
W najgorszym wypadku nawet zwolnienie z pracy niepełnosprawnych pracowników może spowodować obecna sytuacja skrajnie niesprzyjająca w aktywizacji osób nie pełnosprawnych, szczególnie z stopniem niepełnosprawności znacznym bądź umiarkowanym. W najlepszym wypadku obecny stan rzeczy może spowodować rezygnację z realizacji nowych projektów.
REKLAMA
Utrzymujący się niekorzystny trend dla niepełnosprawnych sprawia, że ich sytuacja z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej niepewna.
Niepełnosprawni pracownicy mogą pomarzyć o stabilności zatrudnienia, przeważnie jak ich organizacje żyją „od jednego projektu do drugiego.”
W związku z trudnościami budżetowymi z roku na rok PFRON dostaje mniej pieniędzy z budżetu centralnego. Ponadto coraz mniej pieniędzy wpływa od przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają określonej ustawowo liczby osób niepełnosprawnych.
Zobacz też: Niepełnosprawni
Rośnie zatrudnienie niepełnosprawnych, ale tylko tych z lekkim stopniem
REKLAMA
Cieszyć może fakt, że rośnie wskaźnik osób niepełnosprawnych zatrudnianych przez przedsiębiorców. W związku z tym jednak PFRON otrzymuje mniejsze dotacje od przedsiębiorców, przez co do bezrobotnych niepełnosprawnych trafia mniej pieniędzy.
Przedsiębiorcy zatrudniają znacznie chętniej niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności. Znacznie trudniej znaleźć zatrudnienie niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Z perspektywy przedsiębiorcy i konieczności odprowadzania składek na PFRON nie ma znaczenia czy zatrudnionym jest niepełnosprawny z znacznym, czy z lekkim stopniem niepełnosprawności. Dlatego przedsiębiorcy znacznie chętniej sięgają po niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności – gdyż z ich perspektywy jest to znacznie korzystniejsze.
Konieczne zmiany w systemie
Aby ta sytuacja nie utrzymywała się dłużej niezbędne są zmiany w funkcjonowaniu całego systemu. Obecny system niejako wyklucza niepełnosprawnych z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności z rynku pracy. Aby tak się nie działo należy zreformować system.
Zobacz też: Pomoc społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat