Niepełnosprawny i jego pies
REKLAMA
REKLAMA
Wspólne uzupełnianie się niepełnosprawnych i ich psich asystentów
Psy zastępują niepełnosprawnym zmysły, których osoby niepełnosprawne są pozbawione lub co najmniej ograniczone. Pies daje osobie niepełnosprawnej poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Sprawiają, że ta wyjątkowa więź pomiędzy niepełnosprawnym właścicielem a zwierzęciem, staje się antidotum na bezduszny świat i jego rozwiązania architektoniczne.
REKLAMA
Zakaz wprowadzania psów
Taki zakaz widnieje na większości urzędów, galerii handlowych, sklepów i innych budynków. Osoby umieszczające takie zakazy niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z utrudnień jakie mogą spowodować w wykonywaniu codziennych obowiązków drugiej osobie.
Zobacz też: Niepełnosprawni
Miejsca, gdzie niepełnosprawni mogą wchodzić ze swoimi psimi przyjaciółmi
Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej. Do budynków tych zaliczymy budynki:
· administracji publicznej,
· wymiaru sprawiedliwości,
· kultury,
· oświaty,
· szkolnictwa wyższego,
· nauki,
· opieki zdrowotnej,
· opieki społecznej i socjalnej,
· obsługi bankowej,
· handlu,
· gastronomii,
· usług,
· turystyki,
· sportu,
· obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym,
· świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych,
· innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych.
Osoba niepełnosprawna jest odpowiedzialna za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Pies asystujący, który towarzyszy niepełnosprawnemu, musi posiadać uprząż. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
Osoba niepełnosprawna musi posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
Podstawa prawna:
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
Zobacz też: Pomoc społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat