Perspektywy niepełnosprawnych na rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana świadomości społeczeństwa
Poprzez działania państwa oraz programy unijne znacząco zmieniło się postrzeganie przez społeczeństwo pracy osób niepełnosprawnych. Kampanie społeczne oraz liczne preferencje spowodowały, że pracodawcy zaczęli przychylniej patrzyć niepełnosprawnych pracowników.
REKLAMA
Preferencje dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych pracowników
Pracodawca zatrudniając, przez co najmniej 12 miesięcy osobę niepełnosprawną, poszukującą pracy i zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może otrzymać zwrot 60%:
jej wynagrodzenia przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym pracownika lub zwrot obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia. Zwrot poniesionych kosztów pracodawca otrzyma ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Refundacja będzie miała miejsce przez pierwszy rok zatrudnienia nowego pracownika z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Programy unijne dla niepełnosprawnych
Unijne programy skierowane do osób niepełnosprawnych są niezwykle atrakcyjne. Niepełnosprawny może liczyć na finansowanie edukacji policealnej, studiów magisterskich czy podyplomowych. Osoby mające problem z poruszaniem się mogą liczyć na sfinansowanie dojazdu do miejsca kształcenia.
Zobacz też: Student
Pożyczka dla niepełnosprawnych
Osoba niepełnosprawna, może otrzymać pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej. O udzielenie pożyczki należy zwrócić się z wnioskiem od starosty. Starosta zawiera z pożyczkobiorcą umowę określającą warunki udzielenia i spłaty pożyczki oraz wysokość stopy oprocentowania.
Wysokość pożyczki dla niepełnosprawnego nie może przekroczyć wysokości trzydziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Pożyczkobiorca może starać się o umorzenie przez starostę pożyczki do wysokości 50%, pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej albo rolniczej przez okres co najmniej dwóch lat oraz po spełnieniu pozostałych warunków umowy, jeżeli takowe zostały zawarte.
W przypadku trudnej sytuacji materialnej lub zdarzeń losowych pożyczkobiorca może wnioskować do starosty o odroczenie terminów spłaty pożyczki, rozłożenie jej spłaty na raty, a nawet o umorzenie spłaty pożyczki w części albo w całości, jeżeli pożyczka stała się wymagalna.
Zobacz też: Praca
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA