Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA
REKLAMA
Setki tysięcy Polaków zostało poszkodowanych przez art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Link do ustawy.
REKLAMA
Pomniejszanie emerytur trwa od 2013 r. Emeryci piszą do redakcji, że nie wiedzieli o tym przepisie
Przepis ten obowiązuje od 2013 r. Na tej podstawie ZUS pomniejszał emerytury setkom tysięcy osób. Zakład musiał to zrobić, nie miał i nie ma możliwości uznaniowo odstąpić od dyspozycji art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. W marca 2025 r. rząd wpisał do „Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów” opis projektu specustawy o ustalaniu wysokości emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla ubezpieczonych, którzy do 6 czerwca 2012 r. przeszli na emerytury na zasadach obowiązujących osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Numer projektu numerem UD204. LINK do projektu.
Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. chroni osoby, które były na wcześniejszej emeryturze przed 2013 r. a specustawa przed 6 czerwca 2012 r.
Tak więc specustawa nie obejmie osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę np. w 2014 r.
Tylko emeryci, których zaskoczyło wprowadzenie regulacji z art. 25 ust. 1b (ustawę zmieniającą z dnia 11 maja 2012 r. ogłoszono w Dzienniku Ustaw 6 czerwca 2012 r., zaś jej przepisy weszły w życie 1 stycznia 2013 r.) i którzy ze względu na czas osiągania powszechnego wieku emerytalnego (po roku 2012, tj. po wejściu w życie wymienionego przepisu) nie mieli możliwości dostosowania się do skutków wprowadzanych zmian, dzięki zaproponowanemu rozwiązaniu ustalania wysokości emerytury powszechnej z urzędu, będą mogli skorzystać z przepisów naprawczych.
Efektem działania ustawy jest korekta pomniejszenia emerytury powszechnej osobom, którym przyznano emeryturę wcześniejszą przed 6 czerwca 2012 r., które prawo do emerytury z tytuł osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nabyły po roku 2012, bez zastosowania mechanizmu określonego w art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej.
Zasady stosowania specustawy o ponownym przeliczeniu emerytur w 2026 r.
Zasada 1. Wysokość emerytury powszechnej ustala ZUS z urzędu na dzień wejścia w życie projektowanej ustawy. Nie ma występowania z wnioskami do Zus przez emerytów.
Zasada 2. Brak waloryzacji:
Proponuje się, by osobom, których emerytura powszechna została zmniejszona w ten sposób, ponownie ustalić wysokość nowej emerytury powszechnej, na moment złożenia wniosku o ustalenie ww. emerytury, bez uwzględniania waloryzacji rocznych kapitału początkowego i składek na koncie ubezpieczonego w okresie pobierania emerytury wcześniejszej do momentu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, obowiązującego daną osobę i bez pomniejszania kapitału emerytalnego o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Następnie tak ustalona nowa wysokość emerytury powszechnej zostanie podwyższona o coroczne waloryzacje, przeprowadzane w marcu dla emerytur i rent.
Polecamy VAT 2025. Podatki część 2
Polecamy VAT 2025. Podatki część 2
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA