Wysoką rentę ZUS przekształcił w niższą emeryturę. Potem kłopoty z waloryzacją. Co z tym zrobi rząd?

tomasz.krol@infor.pl Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Wysoką rentę ZUS przekształcił w niższą emeryturę. Potem kłopoty z waloryzacją. Co z tym zrobi rząd? / Shutterstock

Dlaczego rząd. Bo wpłynęło do niego zapytanie poselskie. Do posła zgłosił się emeryt, który opisał swoją historię. Wynika z niej, że został poszkodowany przez system emerytalny. ZUS zamienił jego wysoką rentę w niższą emeryturę 

Wysoką rentę ZUS przekształcił w niższą emeryturę. Potem kłopoty z waloryzacją. Co z tym zrobi rząd?

Przykład

Emeryt pobierał przed emeryturę rentę z tytułu niezdolności do pracy. Korzyścią z tego była waloryzacja (co rok). Emeryt osiągnął wiek emerytalny w 2023 r. Renta przekształciła się w emeryturę.

Gdzie jest problem skoro wszystko powyższe jest zgodne z art. 24a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych? Emerytura nie może być niższa od wysokości renty. Ale trzeba tu odróżnić:

1) wyliczoną emeryturą (niska wartość, dodatkowo od tej niższej wartości oblicza się waloryzację) od

2) tej otrzymywanej emerytury (wyższa wartość – niska wartość musi być podniesiona do wysokości wynikającej z renty).

Straty więc nie ma. Okazuje się jednak, że jest strata w mechanizmie podniesienia niskiej emerytury do poprzednio wyższej renty. Ona wynika z mechanizmu waloryzacji – jest liczona od wyliczonej emerytury. Dopiero po „dotarciu” wyliczonej emerytury do kwoty renty, to dalsze waloryzacje nie powodują straty.

Waloryzacja emerytury w związku z przekształceniem renty w emeryturę

Do ministerstw rządu wpłynęły następujące pytania:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Czy w wyniku obligatoryjnego i automatycznego przekształcenia renty w emeryturę, osoby starsze realnie tracą na wartości swoich świadczeń ze względu na sposób naliczania waloryzacji? Czy w związku z tym są planowane jakiekolwiek działania legislacyjne lub systemowe, aby zminimalizować te straty?

Ministerstwo Sprawiedliwości - Czy obywatel został poinformowany przez przedstawicieli instytucji publicznych o braku ryzyka poniesienia kosztów zastępstwa procesowego, uznaje, iż zasadne jest obciążanie go tymi kosztami? Czy ministerstwo rozważa wprowadzenie rozwiązań chroniących osoby, które działają w zaufaniu do instytucji publicznych i w konsekwencji ponoszą niezasłużone konsekwencje finansowe?

Ważne

Co z tym zrobi rząd? Śledzimy tą sprawę i czekamy na oficjalne stanowisko

Prawo
Wolne za sobotę 3 maja: Jak to działa? Przykład praktyczny
30 kwi 2025

Święto Narodowe 3 Maja przypada w tym roku sobotę. Zgodnie z Kodeksem pracy każde święto występujące w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W konsekwencji pracodawcy zobowiązani są odpowiednio zaplanować czas pracy tak, aby nie doszło do jego przekroczenia. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pracowników wykonujących pracę w stałym rozkładzie od poniedziałku do piątku – dla nich 3 maja nie oznacza automatycznego dnia wolnego, ale generuje obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego w innym terminie. Komentarz dr Katarzyny Kalaty.

Podział majątku po rozwodzie. Poznaj podstawowe zasady
30 kwi 2025

Jakie są zasady podziału majątku po rozwodzie? Co jest majątkiem wspólnym, a co majątkiem osobistym? W jakim terminie należy dokonać podziału majątku? Ile to kosztuje? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule.

Nowe taryfy na prąd: Prezydent podpisał ustawę, 30 kwietnia 2025 r. weszła w życie
30 kwi 2025

W dniu 28 maja 2025 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. z 2025 r. poz. 565). Zmiany są na szczęście na korzyść obywateli i weszły w życie przed majówką, 30 kwietnia 2025 r.

Pełnomocnictwo do głosowania na Prezydenta Polski w dniu 18 maja 2025 r. [WZÓR]
29 kwi 2025

Przepisy prawa dopuszczają głosowanie na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. przez pełnomocnika, ale tylko w kraju. Czy każdy może głosować przez pełnomocnika? Kto może być pełnomocnikiem? Oto wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenckich 2025.

Technologiczni giganci wspierają autorytaryzm? Amnesty alarmuje w globalnym raporcie o prawach człowieka
29 kwi 2025

Wpływy największych firm technologicznych ułatwiają rządom łamanie praw człowieka – ostrzega Amnesty International w najnowszym raporcie za 2024 rok. Organizacja piętnuje m.in. działania Donalda Trumpa, cenzurę w mediach społecznościowych oraz wykorzystanie technologii do masowej inwigilacji. Jeden z rozdziałów poświęcono Polsce i sprawie użycia Pegasusa wobec opozycji.

Wybory prezydenckie 2025: 5 maja mija ważny termin [Harmonogram]
29 kwi 2025

Wybory prezydenckie 2025 są coraz bliżej. Mijają kolejne ważne terminy dla wyborców. Do 5 maja zgłasza się np. głosowanie korespondencyjne i bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Sprawdź pozostałe terminy wyborcze w harmonogramie.

Google będzie musiał sprzedać przeglądarkę Chrome? Jest kolejka chętnych, w tym OpenAI i Yahoo. Transakcja za grube miliardy USD
29 kwi 2025

Czy gigantowi z Mountain View grozi rozbiór? Sądowy pojedynek pomiędzy Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych a Google wszedł w nową fazę. Na szali leży przyszłość firmy wartej 2 biliony dolarów. Jednym z realnych scenariuszy jest zmuszenie Google do sprzedaży jednego ze swoich flagowych produktów. Po przeglądarkę Chrome już ustawia się kolejka chętnych, a w niej OpenAI i Yahoo.

MOPS ze zwrotem świadczenia pielęgnacyjnego (9000 zł do 17 000 zł). Bo nie można łączyć ze świadczeniem wspierającym
29 kwi 2025

Na czym polega problem? Z czego wynikają sprzeczne wyroki sądów (na dziś WSA, czekamy na NSA)? Osoby niepełnosprawne i ich rodziny (opiekunowie) twierdzą, że nie wiedzieli o tym, będą musieli oddawać świadczenie pielęgnacyjne po przyznaniu świadczenia wspierającego. Chodzi o kwoty często między 20 000 a 40 000 zł.  Jak to możliwe, że nie wiedzieli skoro w 2023 r, każdy opiekun osoby niepełnosprawnej otrzymał pismo informacyjne w tej sprawie z MOPS?

Krótszy tydzień pracy w Polsce a wynagrodzenie takie samo? W 2026 r. dobrowolny pilotaż dla firm i urzędów. Ale kodeks pracy już teraz pozwala krócej pracować
30 kwi 2025

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uważa, że skrócenie czasu pracy będzie pożądaną przez Polaków zmianą, ale wyłącznie przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia. Ministra w dniu 28 kwietnia 2025 r. zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców. Jego szczegóły mają zostać podane do końca czerwca. Warto jednak wiedzieć, że już dziś przepisu kodeksu pracy pozwalają na skrócenie tygodnia pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...