Wyrok TK: Emeryci stracili w ZUS na przeliczeniu emerytur. Przepadł też 15% bonus do kapitału początkowego. Dodatkowo waloryzowany

tomasz.krol@infor.pl Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Wyrok TK: Emeryci stracili w ZUS na przeliczeniu emerytur. Przepadł też 15% bonus do kapitału początkowego. Dodatkowo waloryzowany / Shutterstock

Do redakcji stale przychodzą listy od osób, które są poszkodowane przez wcześniejsze emerytury w okresie około ostatnich 15 lat. Pomniejszono im kapitał emerytalny (jakby za karę za to, że byli na tej wcześniejszej emeryturze). Moment kary? Przejście na emeryturę powszechną (60 lat albo 65 lat). W artykule kolejny list. Czytelnik pisze m.in. o tym, że była też inna konsekwencja przejścia na emeryturę wcześniejszą. Emeryci wcześniejsi tracili około 15% rekompensaty (był to dodatek do kapitału początkowego). To rodzaj odszkodowania za to, że emeryt mógł przejść na emeryturę wcześniejszą, ale zrezygnował z tego uprawnienia i dalej pracował (często aż do wieku emerytalnego).

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. daje ochronę konstytucyjną poszkodowanym emerytom, którym pomniejszono emerytury. Byli na wcześniejszej emeryturze przed 2013 r. (data graniczna wskazana przez TK) i po przejściu na emeryturę powszechną np. w 2018 r. ZUS pomniejszył im emerytury (65 lat i 60 lat). Emeryci na podstawie wyroku TK (są komplikacje bo nie jest opublikowany w Dz.U.) mogą odwrócić ten proces. Jednak emeryci, którzy rozpoczęli korzystanie z emerytur wcześniejszych od 2013 r. (albo później) nie mogą skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Te osoby czekają na ewentualną specustawę.

Emeryci: Gdybyśmy wiedzieli o art. 21 ust. 1b ustawy emerytalnej nie przeszlibyśmy na wcześniejszą emeryturę. Mielibyśmy przecież rekompensatę do kapitału początkowego

Kolejny list od naszego czytelnika w tej sprawie:

Pomniejszenie emerytury powszechnej (60 i 65 lat) o emeryturą wcześniejszą

List czytelnika: "Czytałem Państwa artykuł o tzw. wcześniejszych emeryturach i pomniejszeniu ich w wyniku przejścia na emeryturę powszechną.

Po pierwsze, ustawa z grudnia 1998 roku wyraźnie mówi, kto przepracował do tego okresu, czyli do 31 grudnia 1998 r., 25 lat, w tym 15 lat w warunkach szczególnych, może skorzystać z prawa do emerytury wcześniejszej."

I wg tego mężczyzna, który ma 56 lat, zgłasza w zakładzie zamiar przejścia na emeryturę wcześniejszą i wtedy podlega ochronie przedemerytalnej, tj. przed zwolnieniem. Ale z takiej ochrony może skorzystać tylko raz.

Przykład

Przykład

"W 2011 r. kończy 56 lat i zgłasza zamiar, że w 2015 r. przejdzie na emeryturę wcześniejszą. W czerwcu 2012 r. powstaje ustawa, która stanowi, że jeśli ktoś skorzysta z prawa do emerytury wcześniejszej, to w momencie przejścia na emeryturę powszechną jego świadczenie zostanie pomniejszone, jak obecnie się okazuje, o ok. 1000 zł.

Pytanie, co teraz ma zrobić? Jest rok 2015, i zgodnie z informacjami zgłoszonymi w zakładzie, musi przejść na emeryturę wcześniejszą, wiedząc, że później na tym straci. Nie przechodzi na emeryturę wcześniejszą, ale zakład teraz, zgodnie z prawem, może go zwolnić, ponieważ nie ma już ochrony, z której skorzystał wcześniej."

Komentarz do powyższego przykładu: Trudny wybór. Jeśli pracownik zdecyduje się na przejście na emeryturę wcześniejszą, może stracić część swojego świadczenia emerytalnego w przyszłości, ale skorzysta z ochrony przedemerytalnej. Z kolei jeśli nie zdecyduje się na wcześniejszą emeryturę, może być narażona na zwolnienie przez zakład pracy, ponieważ utraciła już tę ochronę. Sytuacja wymaga dokładnego rozważenia zarówno korzyści, jak i ryzyk związanych z każdą opcją.

Przykład

Kolejny przykład z listu czytelnika:

"Pracownik, który ma prawo do wcześniejszej emerytury, jest zdrowy, w pełni sił i nie przechodzi na emeryturę wcześniejszą. W 2020 roku kończy 65 lat i otrzymuje emeryturę powszechną w pełnym zakresie, a także z składkami za ten okres pracy. Mało tego, otrzymuje jeszcze bonifikatę za nieskorzystanie z prawa do emerytury wcześniejszej w wysokości około 15 procent kapitału początkowego, tj. mniej więcej tyle, ile otrzymał pracownik, który przeszedł na emeryturę wcześniejszą, bo zdrowie mu nie pozwalało pracować itd. Ten pracownik, w momencie przejścia na emeryturę powszechną, ma „zabrane” wypłacone kwoty, przez co emerytura jest pomniejszona."

"Czyli do momentu wprowadzenia ustawy w grudniu 1998 roku spełniał wszystkie warunki do emerytury wcześniejszej tj. 25 lat składek i 15 lat w warunkach szczególnych oraz nie było wtedy zapisu o pomniejszeniu kapitału .

Czyli w tamtym czasie spełniał wszystkie warunki i są to warunki nabyte.

Aż tu nagle ktoś coś wymyślił w 2012 roku aby to zmienić ale nie sprawdził czy aby nie należało uwzględnić fakt że osoby które do 1998 spełniały już warunki nie zostaną poszkodowane."

Porównajmy pracownika, który skorzystał z wcześniejszej emerytury i tego, który nie skorzystał

Komentarz do powyższego fragmentu listu: Mamy dwóch pracowników, którzy podjęli różne decyzje dotyczące przejścia na emeryturę:

Pracownik, który nie skorzystał z wcześniejszej emerytury miał taką sytuację:

1) Pracownik ten jest zdrowy, w pełni sił i zdecydował się kontynuować pracę, mimo że miał prawo do wcześniejszej emerytury.

2) Po osiągnięciu 65. roku życia (w 2020 roku) przeszedł na emeryturę powszechną, otrzymując pełne świadczenie emerytalne. Ponadto, jego emerytura została obliczona z uwzględnieniem składek za okres pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, co zwiększyło wysokość świadczenia.

3) Dodatkowo, otrzymał bonifikatę w wysokości około 15% kapitału początkowego. Jest to forma "nagrody" za decyzję o niekorzystaniu z wcześniejszej emerytury. Oznacza to, że jego emerytura będzie wyższa niż u osoby, która przeszła na emeryturę wcześniejszą, ponieważ nie musi ponosić konsekwencji pomniejszenia świadczenia w momencie przejścia na emeryturę powszechną.

Dla porównania pracownik, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę ma niższą emeryturę (poprzez pomniejszenie emerytury powszechnej) oraz stracił bonus 15%.

Ważne

Reasumując, zdaniem naszego czytelnika emeryt z wcześniejszych emerytur za pracę w warunkach szczególnych nie zyskuje nic.

Prawo
Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?
02 kwi 2025

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
02 kwi 2025

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
02 kwi 2025

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno
02 kwi 2025

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

Środki zaskarżenia w sprawach o dostęp do informacji publicznej
02 kwi 2025

Organy odwoławcze i sądy, do których trafiają sporne sprawy, chętniej wykorzystują pojęcie „nadużywania” prawa do informacji, chociaż nie wynika ono z żadnego przepisu prawa, a stanowi zagrożenie dla prawa do informacji.

Jest projekt w sprawie ustanowienia całorocznego czasu letniego
02 kwi 2025

Czy to koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie PSL-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Czasem obowiązującym cały rok miałby być czas letni.

660 tys. rolników w tarapatach: Muszą udowodnić, że są aktywnymi gospodarzami
02 kwi 2025

Nowe regulacje dotyczące wprowadzenia kryterium „aktywnego rolnika” budzą obawy wśród polskich rolników. Zmiana ma na celu skierowanie wsparcia do osób rzeczywiście zajmujących się produkcją rolną, jednak może dotknąć aż 660 tysięcy gospodarzy, którzy będą musieli udowodnić swoją aktywność zawodową. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że procedura weryfikacji będzie uproszczona, ale rolnicy obawiają się dodatkowych trudności i wykluczenia z systemu dopłat. Jakie będą skutki tej reformy?

Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
02 kwi 2025

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
02 kwi 2025

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

Tylko 61 punktów. Dla WZON osoba niewidoma całkiem samodzielna. Świadczenie wspierające od 78 punktów. A świadczenie pielęgnacyjne? Stopień znaczny niepełnosprawności
02 kwi 2025

Redakcja otrzymała list od czytelniczki, która jako niewidoma osoba niepełnosprawna otrzymała 61 punkty w WZON. Punkty oceniają jej niesamodzielność. Dla 100 punktów poziomu potrzeby wsparcia mamy całkowitą niesamodzielność. 61 punktów to osoba całkiem nieźle sobie radząca sama. A więc niezasługująca na świadczenie wspierające (w 2025 r. maksymalnie wynosi powyżej 4100 zł). Żeby dostać niewielką wartość tego świadczenia (713 zł) nasza czytelniczka musiałaby mieć 78 punktów (w 2025 r.). Oznacza to, że osoba niewidoma jest dramatycznie poza system świadczenia wspierającego. No bo może chodzić, ma sprawne ręce.

pokaż więcej
Proszę czekać...