REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd: Na wcześniejszą emeryturę przeszły przed 1 stycznia 2013 r., a na powszechną (65 lat i 60 lat) po tej dacie [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Sąd: Na wcześniejszą emeryturę przeszły przed 1 stycznia 2013 r., a na powszechną (65 lat i 60 lat) po tej dacie [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]
Sąd: Na wcześniejszą emeryturę przeszły przed 1 stycznia 2013 r., a na powszechną (65 lat i 60 lat) po tej dacie [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do redakcji infor.pl docierają pytania osób poszkodowanych przez przejście z emerytury wcześniejszej na powszechną. Dotyczą: 1) kto i dlaczego podlega temu wyrokowi i 2) dlaczego sądy okręgowe stosują wyrok TK pomimo braku jego publikacji w Dzienniku Ustaw?

Odpowiadając na pierwsze pytanie z wyroku korzystają wyłącznie osoby (emeryci), które:

REKLAMA

Kogo dotyczy wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.?

1) Na wcześniejszą emeryturę przeszły przed 1 stycznia 2013 r. 

2) Przed 1 stycznia 2013 r. nie miały prawa przejść na powszechną emeryturę (65 lat i 60 lat), a przeszły na emeryturę po 1 stycznia 2013 r.

Sądy uważają, że wyrok TK o przeliczaniu emerytur obowiązuje (pomimo braku publikacji wyroku w Dz.U.)

Jest to sprzeczna teza sądów np. niż wnioski wynikające z uchwały Rady Ministrów z 18 grudnia 2024 r. zawiera taki zapis: "Rada Ministrów wyraża stanowisko, zgodnie z którym ogłaszanie w dziennikach urzędowych rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego mogłoby doprowadzić do utrwalenia stanu kryzysu praworządności. Wobec tego Rada Ministrów uznaje, że nie jest dopuszczalne ogłaszanie dokumentów, które zostały wydane przez organ nieuprawniony".

Przyjrzyjmy się przepisom Konstytucji RP o ogłaszaniu wyroków TK

Art. 190 wprowadza m.in. trzy zasady:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada 1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. (Art. 190 ust. 1 Konstytucji RP)

REKLAMA

Zasada 2. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". (Art. 190 ust. 2 Konstytucji RP)

Zasada 3 Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. (Art. 190 ust. 3 zdanie pierwsze Konstytucji RP)

„Zasada 2” mówi o miejscu i terminie ogłoszenia wyroku TK, a „zasada 3” o skutku ogłoszenia w postaci „wyrok TK wchodzi w życie”. Stąd przyjmuje się, że wyrok TK „wchodzi” w życie po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Co jednak kiedy nie ma takiej publikacji?

Na to pytanie odpowiedział w wyroku Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej 15 października 2024 r. sygn. akt VIU 1016/24 (wyrok nieprawomocny, czekamy na rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego) 

Sąd stwierdził że ZUS odmawiając wznowienia postępowania i ponownego ustalenia wysokości emerytury odwołał się do braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza nakaz niezwłocznego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw każdego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Przepisy Konstytucji nie regulują jednak skutków prawnych orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sytuacji, gdy nie zostanie ono opublikowane w Dzienniku Ustaw. Mamy:

1) nakaz prawny (artykuł 190 ust. 2 Konstytucji) publikacji wyroku TK i jednocześnie

2) Konstytucja nie wskazuje jakie są skutki braku publikacji wyroku, który został wydany (i powinien być opublikowany).

Zdaniem sądu wyrok TK obowiązuje pomimo braku publikacji w Dzienniku Ustaw

REKLAMA

Sąd Okręgowy użył takiej argumentacji: "Konstytucja RP nakazuje niezwłoczne ogłoszenie w „Dzienniku Ustaw” wyroku TK. Pozornie więc ZUS ma rację odmawiając zastosowania wyroku i przeliczenia setek tysięcy emerytur (po otrzymaniu odpowiednich wniosków)."

Sąd zauważył jednak, że co prawda Konstytucja nakazuje niezwłoczną publikację w Dz.U., ale nic nie mówi o tym, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest bez znaczenia bez tej publikacji. Sąd wyciągnął z tego wniosek, że każdy wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma moc powszechnie obowiązującą jest ostateczne. Nie zmienia tego brak publikacji tego wyroku. I tak powoduje on:

Zmiana 1) utratę mocy art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270, ze zm.) w zakresie, w jakim „dotyczy osób, które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 32 ustawy”, z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji,

Zmiana 2) pojawienie się podstawy prawnej do wznowienia postępowania przez ZUS w sprawie ponownego przeliczenia emerytur wskazanych przez Trybunał Konstytucyjny 4 czerwca 2024 roku.

Ważne! Sąd Okręgowy uznał, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. ogłoszony przez przewodniczącego składu sędziowskiego, ale nie opublikowany w Dzienniku Ustaw, i tak istnieją w obrocie prawnym i wywołują skutki prawne. Brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. zagraża prawom i wolnością obywateli oraz narusza ich zaufanie do państwa i wprowadzanego przez państwo prawa, a także narusza zasadę pewności prawa.

Dlatego Sąd Okręgowy wydał wyrok opierając się na tym, że wyżej wymieniony artykuł 25 ust. 1b jest niezgodny z Konstytucją RP.

PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł

Sąd okręgowy przyznał emerytowi wyrównanie za okres trzech lat 

Wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z 15 października 2024 r. sygn. akt VIU 1016/24: 

Sąd Okręgowy zmienił decyzję ZUS i przyznał emerytowi prawo do przeliczenia emerytury w wysokości bez zmniejszania o sumy kwot pobranych wcześniej emerytur od dnia 17 lipca 2024 r. (za trzy lata wstecz - jest to więc mniej niż chciał emeryt domagając się przeliczenia od 2017 r.)

Sporny przepis, który pokrzywdził emerytów przechodzących z wcześniejszej na emeryturę powszechną

Emerytura wcześniejsza - przejście na nią w 2012 r.

Prawo do emerytury powszechnej w czerwcu 2013 r. (wiek 60 lat albo 65 lat)

Ważne

ART. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej

Jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę częściową lub emeryturę na podstawie przepisów art. 46, 50, 50a, 50e lub 184, a także art. 88 lub art. 88a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24, ustaloną zgodnie z ust. 1, pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA