Projekt ustawy: Przeliczenie emerytur i rent z uwzględnieniem kwartalnej waloryzacji [połowa 2025 r.]
REKLAMA
REKLAMA
Wnioski ZUS przyjmie od 1 czerwca 2025 r.
REKLAMA
WAŻNE! Wnioski będą przyjmowane tylko przez 6 miesięcy licząc od 1 czerwca 2025 r.
Źródło informacji: Wykaz prac legislacyjnych rządu. Tam rząd opublikował informację o projekcie ustawy o ustaleniu wysokości emerytur i rent rodzinnych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019.
Szansa na podwyżkę rent i emerytur za okres 10 lat
REKLAMA
Jaki problem rozwiązuje rząd? Osoby, które składały w tych latach wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem, np. w maju. W przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu ówczesne przepisy nie przewidywały uwzględniania dodatkowych waloryzacji kwartalnych, a wyłącznie roczną. W rezultacie emeryci, którzy przechodzili na emeryturę w czerwcu, mogli mieć świadczenie nawet o kilkaset złotych niższe. Na ten problem zwracał uwagę m.in. Trybunał Konstytucyjny.
W 2021 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która częściowo rozwiązywała problem tzw. emerytur czerwcowych. Ustawa zmieniła zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego osoby osiągające wiek emerytalny w czerwcu mogą już bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu.
MPRiPS zapowiada specustawą: Przeliczenie emerytur i rent za okres 10 lat. Nie z urzędu, a na wniosek [Projekt ustawy]
Nowela nie zakładała jednak ponownego przeliczenia i wypłacenia wyrównania osobom, które przechodziły na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019.
Efekt ustawy: nowo ustalona wysokość świadczenia byłaby waloryzowana na zasadach, jakie obowiązywały po dniu przyznania emerytury lub renty rodzinnej".
Wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia będzie można złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Emerytura lub renta rodzinna w nowej wysokości przysługiwałaby od miesiąca złożenia wniosku.
ZUS szacuje, że z nowej regulacji mogłoby skorzystać prawie 100 tys. osób.
Projekt ustawy będzie również przewidywał propozycję nowej metody obliczania kwartalnych wskaźników waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie oraz kapitału początkowego.
Ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2025 r.
Projekt prowadzi: wiceminister rodziny Sebastian Gajewski.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA