Ustawa o rencie wdowiej w PDF. Emeryci, renciści, inwalidzi, rolnicy, mundurowi. Renty rodzinne i wypadkowe
REKLAMA
REKLAMA
- Ustawa o rencie wdowiej w PDF
- Podstawowe zasady renty wdowiej
- Jakie przepisy zmienia ustawa o rencie wdowiej?
Poniżej ustawa do ściągnięcia. To wersja w PDF, która trafiła do Senatu, ale ten nie wniósł żadnych poprawek. I ten dokument został przesłany do prezydenta A. Dudy.
REKLAMA
Ustawa o rencie wdowiej w PDF
Ustawa wprowadza dwie kategorie zmian:
1) nowelizuje kilkanaście przepisów ustaw przyznających renty albo emerytury (w prawie wszystkich),
2) dodaje w tych ustawach nowe przepisy oznaczone literką "a", "b" albo "c".
Np. art. 95b ust. 1 jednej ze zmienianych ustaw stanowi: Osobie uprawnionej do renty rodzinnej, o której mowa w art. 67 ust. 1 pkt 3, oraz do zbiegu świadczeń, o którym mowa w art. 26 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wypłaca się:
1) przysługującą rentę rodzinną, 25% emerytury i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego albo
2) przysługującą emeryturę, 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego i 25% renty rodzinnej, albo
3) przysługującą rentę z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 50% emerytury i 25% renty rodzinnej.
Tak więc osoby, które potencjalnie mogą otrzymać rentę wdowią zapoznają się z tymi przepisami według algorytmu:
Krok 1 znajdź w ustawie o rencie "swoją" ustawę (na podstawie, której otrzymujesz rentę albo emeryturę),
Krok 2 Odszukaj np. art. 33a opisujący Twoją nową sytuację prawną.
I drugi sondaż o rencie wdowiej:
Podstawowe zasady renty wdowiej
Zasada nr 1. Pierwsze wypłaty renty wdowiej dopiero od 1 lipca 2025 r.
Zasada nr 2. Kwota świadczenia przez 1,5 roku (1 lipca 2025 r. - koniec 2026 r.) będzie wynosiła tylko 15% (od podstawy, czyli prawdopodobnie emerytury zmarłego albo renty rodzinnej po nim).
Zasada nr 3. Dopiero od 1 stycznia 2027 r. wdowy i wdowcy otrzymają pełną kwotę świadczenia. Ale obliczone będzie według wskaźnika 25% emerytury zmarłego albo renty przysługującej po nim (początkowo miał być użyty wskaźnik 50% - dla wdów jest to skrajnie niekorzystna zmiana).
Zasada nr 4. W 2028 r. będzie weryfikacja górnego limitu wypłaty renty wdowiej (co do jego podniesienia).
Zasada nr 5. Obniżenie do około 5342,88 zł (z około 10 000 zł) limitu górnej kwoty renty wdowiej - eliminuje to trochę lepiej sytuowane osoby z beneficjentów tego świadczenia
Zasada nr 6. Nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Przykład
Żona miała 56 lat, gdy zmarł jej mąż. Do powszechnego wieku emerytalnego brakuje jej 4 lat. Ma prawo do renty wdowiej. Gdyby miała 53 lat, świadczenie nie przysługuje.
Zasada nr 7. Wdowa (albo wdowiec) nie zawarła kolejnego małżeństwa, a między małżonkami w chwili śmierci jednego z nich nie było rozdzielności majątkowej (albo rozwodu).
Zasada nr 8. Wdowia albo wdowiec muszą osiągnąć wiek emerytalny.
Więcej w dwóch publikacjach na Forsal.pl:
Renta wdowia obniżona o połowę. Z wielkiej chmury mały deszcz
Renta wdowia: Nowe kryteria wiekowe. Wdowa nie mogła być za młoda, gdy umierał jej mąż
Jakie przepisy zmienia ustawa o rencie wdowiej?
Ustawa ustanawia m.in. takie przepisy:
Art. 1: Zmienia ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepis modyfikuje art. 95 tej ustawy oraz wprowadza nowe art. 95a i art. 95b (przepisy wprowadzają poszczególne zasady renty wdowiej)
Art. 2: Zmienia art. 54 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1100).
Art. 3: Zmienia art. 33 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 90).
Art. 4: W ustawie z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2024 r. poz. 242) pojawi się m.in. nowy art. 35b i 42a
Art. 5: Nowe art. 36b i art. 36c w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat