Jaką pomoc może otrzymać emeryt?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi opiekuńcze
Pomoc w formie usług opiekuńczych przysługuje osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób są jej pozbawione.
REKLAMA
Usługi takie mogą być przyznane również osobom, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą im takiej pomocy zapewnić.
Wsparcie obejmuje pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Usługi opiekuńcze świadczone są w miejscu zamieszkania, w ośrodkach wsparcia oraz w rodzinnych domach pomocy.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze
Ze względu na niepełnosprawność lub innego rodzaju schorzenia ośrodki pomocy społecznej świadczą również tzw. specjalistyczne usługi opiekuńcze. Dostosowane są one do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Polegają w szczególności na nauce samoobsługi, pielęgnacji, zapewnieniu pomocy przy korzystaniu z terapii w placówkach służby zdrowia.
Zobacz również serwis: Dom opieki
Decyzja
Wniosek o usługi opiekuńcze może być złożony zarówno pisemnie, jak i ustnie. Należy do niego dołączyć dokument potwierdzający wysokość osiąganych miesięcznie dochodów, a także wskazanie lekarza w zakresie czynności pielęgnacyjnych.
Decyzję o przyznaniu usług opiekuńczych poprzedza przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
Od decyzji można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 14 dni od doręczenia decyzji za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej, który wydał decyzję.
Opłaty za usługi opiekuńcze
Odpłatność za usługi opiekuńcze uzależniona jest od wysokości uzyskiwanych dochodów oraz od miejsca ich świadczenia (stawki za usługi ustala rada gminy). Osoby, których dochód nie przekracza minimum określonego w ustawie o pomocy społecznej (obecnie 477 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 351 zł dla osoby w rodzinie) nie ponoszą opłat. Ponadto uchwały rad gmin przewidują zwolnienia od opłat.
Zobacz również serwis: Pomoc społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat