REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposoby na tańsze leki dla emerytów

Adam Janus
Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo do tańszych leków.
Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo do tańszych leków.

REKLAMA

REKLAMA

Zasobność portfela przeciętnego emeryta bywa mocno ograniczona, a ceny leków potrafią wysokie. Sprawdź jak nie przepłacać za lekarstwa

1) Uprawnienia do kupowania tańszych leków

REKLAMA

Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mają prawo do zakupu leków po niższej cenie. Różnica w cenie, która niejednokrotnie jest kilkukrotna jest refundowana przez NFZ. Ceny leków refundowanych diametralnie różnią się od cen leków w sprzedaży detalicznej.
Ponadto niektóre grupy mają szczególne uprawnienia przy ich nabywaniu.

Część z nich ze względu np. na wiek lub stan zdrowia, może otrzymać leki bezpłatnie.

REKLAMA

Dodatkowe uprawnienia przysługują:
● inwalidom wojennym, osobom represjonowanym, ich współmałżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu, wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych, uprawnionym do renty rodzinnej;
● inwalidom wojskowym oraz niewidomym ofiarom działań wojennych – mają oni prawo do bezpłatnego uzyskiwania leków podstawowych i uzupełniających do wysokości określonego limitu na listach refundacyjnych,
● żołnierzom – otrzymują bezpłatnie i bez dopłat do limitu wszystkie leki z listy podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe;
● byłym i obecnym pracownikom zakładów produkujących wyroby zawierające azbest – otrzymują oni bezpłatne leki, które muszą zażywać w związku z chorobami wywołanymi pracą przy azbeście;
● zasłużonym honorowym dawcom krwi – bezpłatnie do wysokości limitu otrzymują tzw. leki podstawowe i uzupełniające oraz leki, które powinny być stosowane w związku z oddawaniem krwi i tym samym zwiększonym jej ubytkiem;
● zasłużonym honorowym dawcom przeszczepów – mają prawo do leków podstawowych i uzupełniających do wysokości określonego limitu oraz do leków, które powinni stosować w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek, tkanek i narządów;
● nieubezpieczonym kobietom w okresie ciąży, porodu lub połogu – mają one prawo do leków i wyrobów medycznych na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w NFZ;
● nieubezpieczonym osobom do 18 roku życia;
● innym osobom nieubezpieczonym
Lek powinien być oznaczony symbolem Rp i powinien znajdować się na liście zatwierdzanej przez NFZ – leków dopuszczonych do obrotu na terenie Polski.

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Honorowi Dawcy Przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) Pytaj o tańsze zamienniki

Oszczędny emeryt powinien pytać swojego lekarza lub farmaceutę o tańsze zamienniki.
Bardzo często drogi lek możemy zastąpić tańszym zamiennikiem. Co ważne działanie i skutek stosowania leków są identyczne.

Obowiązkiem lekarza i farmaceuty jest poinformowanie pacjenta o istnieniu leku, który może być zamiennikiem, jego cena jest niższa od pierwotnie proponowanego preparatu.

Jeżeli na recepcie lekarz umieścił adnotację, zgodnie z którą przepisany lek nie może być zastąpiony innym produktem, to obowiązkiem farmaceuty jest wydanie przepisanego leku.

Zobacz również serwis: Emerytury

3) Sprowadzaj leki z zagranicy

Dotyczy to w szczególności leków specjalistycznych, stosowanych w leczeniu rzadkich schorzeń. Producenci krajowi, o ile tylko produkują dany preparat mogą zawyżać ceny ze względu na konieczność importu technologii.

Ponadto, na podstawie przepisów unijnych możemy sprowadzać leki z krajów wspólnotowych. Może zdarzyć się, że w innych krajach wspólnotowych ceny hurtowe niektórych preparatów są niższe, niż ceny hurtowe w Polsce.

Leki, które zostały importowane muszą zostać przepakowane w nowe opakowania spełniające wymogi przepisów farmaceutycznych. Ponadto powinna znaleźć się w nim ulotka w języku polskim.
Dostawca preparatu powinien do niego dołączyć dokument, który potwierdzi, że produkt jest legalnie dopuszczony do obrotu za granicą.

4) Kupuj leki przez internet

REKLAMA

Leki można kupować także za pośrednictwem wirtualnych aptek. Jak większość produktów kupowanych przez Internet, przedsiębiorcom odpadają niektóre koszty, w związku z czym ceny leków są mniejsze od tych kupowanych w wirtualnych aptekach.

W niektórych aptekach internetowych zakupimy także leki na receptę. Niektóre apteki w związku z niejasną sytuacją prawna zaprzestały tej praktyki. Część wirtualnych aptek realizują recepty wysyłane przez klientów- pacjentów pocztą lub farmaceuta dojeżdża do pacjenta.

Wirtualne apteki działają zgodnie z przepisami prawa, w związku z czym nie uzasadnione są obawy o jakość usług tego typu placówek.

Zobacz również serwis: Renty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA