Bon zasiedleniowy 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Nowa ustawa o rynku pracy a bon stażowy, zasiedleniowy i szkoleniowy – co się zmieni?
REKLAMA
Bon zasiedleniowy to jeden z instrumentów aktywizacji bezrobotnych. To wsparcie ze strony państwa zostało uregulowane w art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Warunki przyznania bonu zasiedleniowego
Bon zasiedleniowy to gwarancja przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w nowym miejscu. Prawo do ubiegania się o przyznanie bonu zasiedleniowego ma bezrobotny (I albo II profil), do 30 roku życia, który zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza miejscem swojego zamieszkania, jeżeli:
- za ich wykonywanie będzie otrzymywał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie (w 2018 r. – 2100 zł brutto) oraz z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom społecznym;
- odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamierza zamieszkać w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
- będzie pozostawał w zatrudnieniu, innej pracy zarobkowej lub prowadził działalność przez co najmniej 6 miesięcy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 25 maja 2017 r. (sygn. Akt II SA/Sz 118/17) orzekł, że podjęcie pracy przed zawarciem umowy ze starostą, o której mowa poniżej czy też innej pracy zarobkowej powoduje brak możliwości uzyskania bonu zasiedleniowego. Samo złożenie wniosku o przyznanie bonu na zasiedlenie nie powoduje utraty statusu bezrobotnego.
Jak uzyskać?
Bon zasiedleniowy przyznawany jest na wniosek bezrobotnego. Wniosek składa się do starosty. Jeżeli starosta pozytywnie rozpatrzy wniosek wówczas pomiędzy nim a bezrobotnym podpisywana jest umowa, która stanowi podstawę otrzymania bonu. W umowie strony określają m.in. wysokość środków jakie zostaną przyznane bezrobotnemu – ich wysokość jednak nie może przekraczać 200% przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że można otrzymać nawet ponad 8 tys. zł na pokrycie kosztów zamieszkania.
Kliknij tutaj aby zobaczyć wzór wniosku.
W umowie ze starostą określa się także termin i sposób wypłaty środków. Środki powinny zostać wypłacone niezwłocznie po podpisaniu umowy.
Obowiązki bezrobotnego po otrzymaniu bonu
Bezrobotny, który otrzyma bon jest zobowiązany do dopełnienia pewnych formalności. Bezrobotny musi:
- w ciągu 30 dni od dnia otrzymania bonu dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
- w ciągu 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
- w ciągu 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.
Nie trzeba osobiście pojawiać się w urzędzie – niezbędne dokumenty można wysłać pocztą lub w postaci elektronicznej, na skrzynkę urzędu pracy.
Niewywiązanie się, z wyżej wymienionych obowiązków skutkuje obowiązkiem zwrotu określonej w przepisach kwoty bonu, w ciągu 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.)
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 25 maja 2017 r. (sygn. Akt II SA/Sz 118/17)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat