Bezrobotny – rozliczenie PIT
REKLAMA
REKLAMA
Bezrobotny - definicja
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001) w sposób wąski definiuje pojęcie „osoby bezrobotnej”. Zgodnie ze wskazaną ustawą bezrobotnym jest osoba poszukująca zatrudnienia, która jednocześnie:
REKLAMA
- jest pełnoletnia (ukończyła 18 rok życia),
- nie osiągnęła powszechnego wieku emerytalnego,
- aktualnie nie uczy się na żadnym szczeblu kształcenia lub nie jest skierowana na szkolenie przez PUP,
- jest zameldowana lub pozostaje w Polsce legalnie lub jej pobyt może zostać zalegalizowany (azyl polityczny, karta stałego lub czasowego pobytu, obywatele UE).
Bezrobotnym w ujęciu wąskim jest natomiast osoba niezatrudniona, nieprowadząca działalności gospodarczej i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia (w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy).
Można wyróżnić m.in.: bezrobocie krótko- i długookresowe, jawne i ukryte oraz cykliczne i sezonowe.
Bezrobotny - rozliczenie podatkowe
Bezrobotni, którzy z tego tytułu otrzymywali w 2013 roku zasiłek (tj. zarejestrowani w urzędzie pracy) zobligowani są do odpowiedniego rozliczenia PIT (podatku dochodowego od osób fizycznych). Ciąży na nich obowiązek złożenia rozliczenia PIT do końca kwietnia 2014 roku. Wskazany obowiązek wynika z faktu, że zasiłek dla bezrobotnych stanowi dochód, w rozumieniu art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).
Wśród dochodów zwolnionych z PIT ustawodawca nie wskazuje zasiłku dla bezrobotnych.
Osoba otrzymująca świadczenie socjalne z urzędu pracy jest zobligowana do wykazania dochodu w rozliczeniu PIT-37. Zasiłek ujmowany jest w formularzu jako „dochód uzyskiwany z innych źródeł przychodów” (część C). Wypełnione zeznanie PIT można przesłać pocztą, za pośrednictwem Internetu lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym.
Zasiłek dla bezrobotnych a PIT
Obowiązek złożenia zeznania podatkowego jest niezależny od okresu pobierania świadczenia. Zatem nawet jeśli wysokość otrzymanego zasiłku nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku (tj. 3091 zł), należy złożyć deklarację. Obowiązek dotyczy bowiem samego złożenia deklaracji, nawet jeśli podatek do zapłaty wynosi 0 zł.
Rozliczenie PIT - podstawa
Warto pamiętać, że bezrobotni korzystający ze świadczenia socjalnego powinni (do końca lutego) otrzymać z urzędu pracy (od płatnika) informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), która stanowi podstawę dla rozliczenia PIT. Informuje ona o kwocie wypłaconych, w ciągu całego roku, zasiłków.
Polecamy serwis: Pomoc społeczna
Wspólne rozliczenie małżonków
Bezrobotni mogą korzystać z rozliczenia wspólnego z małżonkiem. W przypadku, gdy ten samodzielnie utrzymuje rodzinę może to być rozwiązanie korzystne ze względów finansowych.
Zobacz również: Wspólne rozliczenie rozwodników
Brak zeznania podatkowego
Niedopełnienie obowiązku złożenia zeznania podatkowego za 2013 rok może skutkować negatywnymi konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U.2013.186) na podatnika nieczyniącego zadość wskazanemu obowiązkowi można nałożyć grzywnę. Zgodnie z przepisem zawartym w art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001).
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).
Ustawa z dnia z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U.2013.186).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat