Konsekwencje niestawiennictwa w urzędzie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek bezrobotnego
Obowiązkiem bezrobotnego zarejestrowanego w urzędzie pracy jest stawianie się w wyznaczonym terminie, zgłaszając w ten sposób swoją gotowość do pracy.
W przypadku gdy bezrobotny nie stawi się w urzędzie, dyrektor urzędu pracy wydaje decyzję o wykreśleniu bezrobotnego z rejestru bezrobotnych i o pozbawieniu go prawa do zasiłku.
REKLAMA
W przypadku bezrobotnego będącego dłużnikiem alimentacyjnym wyznaczony termin wizyty w urzędzie pracy nie może być dłuższy niż 90 dni.
Pozbawienie statusu bezrobotnego, który nie stawił się w terminie w urzędzie następuje na okres 3 miesięcy.
Można się usprawiedliwić
Z rejestru bezrobotnych nie zostanie wykreślony ten bezrobotny, który poda uzasadnioną przyczynę swojego niestawiennictwa. Termin na złożenie takiego usprawiedliwienia to siedem dni, licząc od dnia, w którym należało zgłosić się do urzędu.
Praktyka absolwencka
Odbywanie praktyki absolwenckiej u pracodawcy stanowi uzasadnioną przyczynę niestawiennictwa w urzędzie pracy. Praktykant , który w określonym czasie nie stawi się w urzędzie pracy, nie zostanie więc wykreślony z regestru bezrobotnych.
Zobacz również: Kto może skorzystać z praktyk absolwenckich
Przerwanie stażu
Inne przyczyny wykreślenia danej osoby z rejestru bezrobotnych to m. in.:
- odmowa bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy lub poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy;
- przerwanie przez bezrobotnego szkolenia, stażu lub innej formy pomocy, udzielonej przez urząd;
- niepodjęcie po skierowaniu szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, lub innej formy pomocy.
We wskazanych przypadkach pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia odmowy na okres:
- 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
- 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
- 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy;
W przypadku pozbawienia statusu bezrobotnego lub poszukującego pracy na wskazany okres ponowne nabycie statusu bezrobotnego lub poszukującego pracy może nastąpić w wyniku ponownej rejestracji, po upływie tego okresu, przy spełnieniu warunków zawartych w ustawie do ich nabycia.
Zobacz również serwis: Pomoc społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat