Jak zostać pracownikiem socjalnym
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik socjalny
Pracownik socjalny należy do zawodów wykonywanych przez osoby zatrudnione w administracji publicznej (w znaczeniu ustrojowym i funkcjonalnym) oraz, w pewnym zakresie, w wymiarze sprawiedliwości.
REKLAMA
Pracownicy socjalni, ze względu na powierzone im zadania publiczne wykonywane w imieniu organów władzy publicznej oraz w imieniu własnym, powinni charakteryzować się wysokimi kwalifikacjami etycznymi, profesjonalnym przygotowaniem oraz wykonywać swój zawód w ramach sformalizowanego systemu nadzoru i awansu zawodowego.
Warunki
Pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymieniowych warunków:
1. posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych;
2. ukończyła studia wyższe na kierunku praca socjalna;
3. do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie.
Zobacz również: Komu przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie opieki
Stopnie specjalizacji zawodowej
Ustala się następujące stopnie specjalizacji zawodowej w zawodzie pracownika socjalnego:
1. I stopień specjalizacji zawodowej z zakresu pracy socjalnej, mający na celu uzupełnienie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych pracowników socjalnych;
2. II stopień specjalizacji zawodowej z zakresu pracy socjalnej, mający na celu pogłębienie wiedzy i doskonalenie umiejętności pracy z wybranymi grupami osób korzystających z pomocy społecznej.
Egzamin
Pracownik socjalny, który chce uzyskać specjalizację zawodową, musi zdać egzamin. Przeprowadza go regionalna komisja egzaminacyjna w przypadku, gdy pracownik chce uzyskać I stopień specjalizacji lub centralna komisja egzaminacyjna, gdy chce zdobyć II stopień specjalizacji.
Zmiany
Projekt nowelizacji ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej zakłada ujednolicenie opłat za przeprowadzania egzaminów.
Obecnie ich wysokość jest uzależniona od komisji przeprowadzającej egzamin. Według proponowanych zmian opłata za egzamin na niższy stopień zawodowy będzie wynosić 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – ok. 310 zł, a za egzamin na II stopień specjalizacji – 20% wynagrodzenia, czyli ok. 620 zł.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA