Z kim zawierany jest kontrakt socjalny
REKLAMA
REKLAMA
Zawarcie kontraktu
Decyzję o podpisaniu kontraktu podejmuje pracownik socjalny po uzyskaniu informacji na temat rodziny. Umowa ma mobilizować osobę korzystającą ze świadczeń z pomocy społecznej do podjęcia aktywności zawodowej np. zarejestrowania się w urzędzie pracy.
REKLAMA
Kontrakt określa zobowiązania i uprawnienia obu stron. Do wykonywania pewnych działań w oznaczonym terminie zobowiązują się więc zarówno osoba korzystająca ze świadczeń, jak i pracownik socjalny.
Ze względu na okoliczności, postanowienia kontraktu mogą ulec zmianie.
W przypadku braku możliwości wynegocjowania kontraktu obie strony mogą wystąpić do kierownika ośrodka pomocy społecznej o rozstrzygnięcie spornych kwestii.
Odmowa zawarcia kontraktu socjalnego lub niedotrzymywanie jego postanowień mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Przy podejmowaniu decyzji bierze się pod uwagę sytuację osób będących na utrzymaniu osoby korzystającej ze świadczeń.
Kontrakt dla bezrobotnych
REKLAMA
Podpisanie kontraktu socjalnego może być poprzedzone skierowaniem przez powiatowy urząd pracy. Ma to miejsce w przypadku tzw. „osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy”. Są nimi osoby bezrobotne do 25. roku życia, a także po 50. roku życia, osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko do 7. roku życia, osoby nieposiadające kwalifikacji zawodowych, osoby długotrwale bezrobotne oraz niepełnosprawne.
Wzór kontraktu socjalnego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 marca 2005 r. w sprawie wzoru kontraktu socjalnego. Zgodnie z nim w kontrakcie znajdują się informacje o sytuacji życiowej osoby. Dokument zawiera też wskazanie możliwości pozwalających na rozwiązanie trudnej sytuacji życiowej oraz ewentualne ograniczenia.
Resort pracy przygotował projekt nowego wzoru kontraktu socjalnego. Zgodnie z nim dokument powiększy się o dodatkową część przeznaczoną dla „osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy”. W kontrakcie znajdą się więc informacje na temat czasu pozostawania bez pracy, przyczyn takiej sytuacji na rynku pracy, a także możliwości zmiany sytuacji zawodowej.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat