Sytuacja na rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
W maju 2010 roku spadek stopy bezrobocia (w graniach od 0,1 do 0,9 punktu ) odnotowano we wszystkich województwach. Podobnie jak w kwietniu, najsilniejszy spadek stopy bezrobocia wystąpił w województwie warmińsko-mazurskim, czyli w województwie charakteryzującym się największym natężeniem bezrobocia. Natomiast najniższy spadek wskaźnika bezrobocia odnotowano w województwie mazowieckim.
REKLAMA
Liczba bezrobotnych
Liczba bezrobotnych w końcu maja 2010 roku wyniosła 1912,5 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca kwietnia 2010 roku spadła o 61,3 tys. osób (tj. o 3,1 proc.).
Spadek odnotowany w maju 2010 roku był silniejszy, niż odnotowany w poprzednim roku, kiedy to bezrobocie w analogicznym okresie obniżyło się 2,1proc. (o 36,5 tys. osób). Był jednak słabszy niż odnotowany w tym samym czasie w poprzednich latach, kiedy to liczba bezrobotnych spadła odpowiednio:
• w maju 2008 r. w porównaniu do kwietnia 2008 r. - o 5 proc. (o 80,1 tys. osób);
• w maju 2007 r. w odniesieniu do kwietnia 2007 r. - o 5,6 proc. (o 118 tys. osób).
Województwa w których ubyło najwięcej
Względny (procentowy) spadek liczby bezrobotnych w maju 2010 roku odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy w województwie:
• warmińsko-mazurskim - o 5,2 proc. (o 5,7 tys. osób);
• lubuskim - o 4,6 proc. (o 2,8 tys. osób);
• zachodniopomorskim - o 4,5 proc. (o 4,9 tys. osób).
Zobacz również serwis: Bezrobotni
Przyczyny spadku bezrobocia
REKLAMA
Maj jest trzecim miesiącem tego roku, w którym odnotowano znaczny spadek liczby bezrobotnych. Przyczyny były zróżnicowane. Jedną z najbardziej istotnych były podjęcia pracy, zarówno pracy stałej jak i sezonowej (np. przy zbiorach truskawek). Pełnia sezonu sprzyja również zwiększonemu zatrudnieniu w budownictwie, leśnictwie i rolnictwie.
Z sygnałów otrzymywanych z urzędów pracy wynika, że w dalszym ciągu na utrzymywanie się trendu spadkowego ma wpływ realizacja programów aktywizacji bezrobotnych przez urzędy pracy, zarówno z Funduszu Pracy, jak i Europejskiego Funduszu Społecznego, takich jak szkolenia, staże czy dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.
Liczba nowych miejsc pracy
REKLAMA
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju 2010 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 88,2 tys. i w porównaniu do kwietnia 2010 r. spadła o 20,5 tys. (o 18,9 proc.).
W maju 2009 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85 tys. ofert pracy (o 8,7 tys. czyli o 9,3 proc. mniej niż w kwietniu 2009 r.).
Spadek liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w maju 2010 roku odnotowano w piętnastu województwach, a ich spadek względny zamykał się w przedziale od 11,5 proc. w województwie łódzkim do 32,9 proc. w województwie opolskim. Najwyższy spadek dotyczył województw, w których sytuacja mogła pogorszyć się ze względu na powódź, czyli opolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Jedynie w województwie podlaskim miał miejsce minimalny wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 0,2 proc. czyli o 5 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej).
Źródło: MPiPS
Zobacz również serwis: Praca
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat