Stypendium dla bezrobotnego
REKLAMA
REKLAMA
Jakie trzeba spełniać kryteria aby ubiegać się o stypendium?
O stypendium mogą ubiegać się bezrobotni spełniający łącznie następujące warunki:
- bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, w ciągu 12 miesięcy od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy podjęli dalszą naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych (będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej), lub w szkole wyższej w systemie studiów niestacjonarnych,
- nie przekroczyli wysokości dochodu na osobę w rodzinie w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej (do dochodu nie wlicza się kwoty tego stypendium).
REKLAMA
Co należy zrobić, aby otrzymać stypendium?
Aby otrzymać stypendium należy wystąpić z wnioskiem do powiatowego urzędu pracy. Urząd pracy rozpatruje wniosek bezrobotnego i w formie decyzji administracyjnej decyduje o przyznaniu stypendium. W przypadku negatywnej decyzji organu administracji można wnieść odwołanie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję administracyjną. Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji.
W jakiej wysokości przyznaje się stypendium?
Stypendium przysługuje w wysokości 100% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.
Stypendium za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę stypendium przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który świadczenie przysługuje.
Zobacz również serwis: Bezrobotni
Jak długo można pobierać stypendium?
Stypendium przysługuje przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki. Jednak istnieje możliwość kontynuacji wypłacania stypendium bezrobotnemu do czasu skończenia nauki zgodnie z programem nauczania.
Z chwilą przerwania nauki prawo do pobierania stypendium wygasa.
Podstawa prawna:
Art. 55 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.),
Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. Nr 136, poz. 1118)
Zobacz również serwis: Student
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA