Jakie wymagania musi spełnić lokal socjalny w 2018 r.?

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Jakie wymagania musi spełnić lokal socjalny w 2017/2018 r.?/ fot. Fotolia
Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego spoczywa na gminie. Lokal socjalny jest wynajmowany na czas określony. W 2018 r. nie zmienią się wymogi jakie należy spełnić aby otrzymać lokal socjalny, jak również wymogi jakie musi on spełniać.

Kwestie związane z lokalami socjalnymi zostały uregulowane w ustawie o ochronie praw lokatorów. Przepisy tej ustawy nakładają na gminę obowiązek zapewnienia uprawnionym lokalu socjalnego. Każda gmina w odpowiedniej uchwale, sama określa szczegółowe warunki jakie należy spełnić aby lokal socjalny otrzymać. Jak wynika z przepisów ustawy lokal socjalny może otrzymać:

  • osoba spełniająca wymagania określone w uchwale rady gminy;
  • kobieta w ciąży;
  • małoletni, niepełnosprawny lub ubezwłasnowolniony wraz z osobą, która sprawuje nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkała;
  • osoba obłożnie chora;
  • emeryt lub rencista mający uprawnienia do pobierania świadczeń z pomocy społecznej;
  • bezrobotny.

Warunkiem jest jednak to by te osoby nie mogły zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany – jeżeli mają taką możliwość to nie mogą otrzymać mieszkania socjalnego.

Gmina może wypowiedzieć umowę najmu lokalu socjalnego bez terminu wypowiedzenia, jeżeli najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu i może używać tego lokalu.

Prawa do lokalu socjalnego nie mają osoby samowolnie zajmujące lokal  i osoby wobec których sąd nakazał opróżnienie lokalu, chyba że przyznanie lokalu socjalnego byłoby w świetle zasad współżycia społecznego szczególnie usprawiedliwione.

Wymogi mieszkaniowe

Lokal socjalny musi spełniać następujące warunki:

  • musi nadawać się do zamieszkania ze względu na stan techniczny i wyposażenie;
  • powierzchnia pokoi na jednego członka rodziny najemcy musi wynosić co najmniej 5m2;
  • w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego powierzchnia pokoi musi wynosić co najmniej 10 m2.

Jak wskazał ustawodawca, lokal socjalny może mieć obniżony standard. Jest to zapewne efekt tego, że czynsz za lokal socjalny nie może przekroczyć połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.

Umowa najmu

Gmina wynajmuje lokal socjalny uprawnionej osobie na czas określony. Umowę najmu można zawrzeć tylko z osobą, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy.

Umowę najmu, po jej upływie, można przedłużyć jeżeli dalej mają miejsce okoliczności uzasadniające istnienie takiej umowy.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1610 z późn. zm.)

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...