Eksmisja w związku z przemocą w rodzinie
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. zawiera uprawnienie do żądania opuszczenia mieszkania przez członka rodziny, jeżeli ten swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie.
Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą (zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).
Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie
W wyroku rozwodowym
Sąd w wyroku orzekającym rozwód na żądanie jednego z małżonków może nakazać eksmisję drugiego z nich. Powodem jest tu rażąco naganne zachowanie, które uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.
O eksmisji w trakcie trwania małżeństwa przeczytasz w artykule: Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka?
Znęcanie się
W przypadku skazania sprawcy za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, sąd ma obowiązek orzec środek karny w postaci nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
Nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym jest również środkiem zapobiegawczym określonym w Kodeksie postępowania karnego. Sąd może orzec go w stosunku do oskarżonego o przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, gdy zachodzi uzasadniona obawa, iż ponownie popełni on przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy groził popełnieniem takiego przestępstwa. W takim przypadku sąd może na wniosek oskarżonego miejsce pobytu w placówkach zapewniających miejsca noclegowe (poza placówkami pobytu ofiar przemocy w rodzinie).
Zobacz również: Jaka kara za znęcanie się?