Fundusze unijne wspomogą mieszkalnictwo
REKLAMA
REKLAMA
Komisja Europejska przeforsowała w Parlamencie Europejskim zmiany do rozporządzenia PE i Rady nr 1080/2006, które określało funkcjonowanie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
REKLAMA
Wprowadzone zmiany umożliwiają pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych na remonty lub budowę nowych lokali mieszkalnych dla społeczności marginalizowanych żyjących w trudnych warunkach, w tym bezdomnych. Te środki finansowe na rozwój budownictwa przeznaczonego dla najuboższych będą pochodziły z wykorzystywania funduszy strukturalnych w sferze mieszkalnictwa społecznego. Jest niezwykle istotny krok na przód, gdyż wcześniej nie wykorzystywano tych środków do tego typu celów.
Integracja społeczności zmarginalizowanych jest niezbędna
Parlament Europejski uzasadnił zmiany prawne faktem, że: „w niektórych państwach członkowskich mieszkalnictwo to decydujący czynnik integracji zmarginalizowanych społeczności żyjących na obszarach miejskich lub poza nimi. Konieczne jest zatem rozszerzenie kwalifikowalności wydatków na działania w zakresie budownictwa mieszkaniowego we wszystkich państwach członkowskich na rzecz tych społeczności, żyjących na obszarach miejskich lub wiejskich.”
Zobacz też: Pomoc społeczna
REKLAMA
„Niezależnie od tego, czy wspólnoty mieszkają na obszarach miejskich, czy wiejskich, ze względu na bardzo niską jakość ich warunków mieszkaniowych wydatki na remonty oraz na zastąpienie istniejących budynków mieszkalnych, w tym zastąpienie ich nowymi budynkami, również powinny kwalifikować się do pomocy.”
Zmiany w prawie umożliwiają nie tylko rozwój budownictwa mieszkaniowego, ale także renowację już istniejących lokali mieszkalnych. Będzie możliwa zmiana przeznaczenia istniejących budynków stanowiących własność władz publicznych lub własność podmiotów o celach niezarobkowych na cele mieszkaniowe dla gospodarstw domowych o niskich dochodach lub osób o szczególnych potrzebach.
Dodatkowe 633 miliony euro dla Polski
Do Polski popłynie z Funduszy Europejskich dodatkowe 633 mln euro. Będzie to wyrównanie z tytułu wyższego niż przewidywano wzrostu gospodarczego. Wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2007-2009 wyniósł 8 proc. Wkrótce Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawi szczegółowy plan wydatkowania owych środków.
Zobacz też: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat