Wzór z ZUS: Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające. Przykład. Krok po kroku [Zrzuty ekranu z PUE-ZUS, 2024 r. i w 2025 r.]
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o świadczenie wspierające składa się wyłącznie elektronicznie. Inaczej niż w przypadku wniosku o decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której ustala się w punktach poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością. DO WZON można wysłać tradycyjny wniosek „na papierze”.
REKLAMA
WAŻNE! Nie musisz załączać do wniosku o świadczenie wspierające do ZUS ww. decyzji WZON. ZUS ją otrzyma swoimi kanałami od WZON.
Krok wstępny – zapoznajesz się z poniższym komunikatem ZUS
REKLAMA
Zanim zaczniesz wypełniać wniosek, przygotuj numer decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której ustalono w punktach poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością. Nie musisz załączać do wniosku o świadczenie wspierające skanu tej decyzji. Dane potrzebne do rozpatrzenia wniosku pobierzemy sami z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMOoN).
Ważne
Wniosek o świadczenie wspierające złóż do ZUS dopiero, jak otrzymasz ostateczną decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności z liczbą punktów i okresem, na jaki Ci przysługują. Aby uzyskać taką decyzję, złóż wniosek do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (według miejsca zamieszkania).
Jeśli składasz wniosek w imieniu osoby z niepełnosprawnością, przygotuj:
- pełnomocnictwo, jeśli jesteś jej pełnomocnikiem. Osoba z niepełnosprawnością, która udziela Ci pełnomocnictwa, musi je podpisać własnoręcznie. Wzór pełnomocnictwa możesz pobrać z naszej strony internetowej. Wypełnione i podpisane przez osobę z niepełnosprawnością pełnomocnictwo załącz do wniosku jako skan albo zdjęcie. Do wniosku możesz również dołączyć pełnomocnictwo sporządzone przez notariusza;
- dokument potwierdzający, że jesteś jej przedstawicielem ustawowym, np. orzeczenie sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego. Dokument załącz jako skan albo zdjęcie.
Pliki dołącz w ostatnim kroku kreatora. Dopuszczalne formaty to: PDF, JPG, PNG. Waga każdego z nich nie może przekroczyć 5 MB, a wszystkie załączone pliki nie powinny ważyć więcej niż 10 MB.
Wniosek nie zapisuje się automatycznie. Jeśli chcesz przerwać jego wypełnianie, możesz go zapisać. Zapisany przez Ciebie wniosek znajdziesz w zakładce Lista dokumentów lub Dokumenty robocze i w każdej chwili możesz do niego wrócić poprzez wybór opcji Edytuj.
Gdy wypełnisz i zapiszesz wniosek (wraz z ewentualnymi załącznikami), wyślij go przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
Ten komunikat jest w takiej postaci:
Krok wstępny – zapoznajesz się z poniższym komunikatem ZUS i wybierasz odpowiednią opcję
My zaznaczamy opcję 3 "składam wniosek samodzielnie":
I przechodzimy do wypełnienia wniosku o świadczenie wspierające:
Krok 1 – wypełniasz wniosek o świadczenie wspierające
Krok 2 - numer decyzji ustalającej poziom wsparcia (punkty)
Tu podajesz numer tej decyzji:
Krok 3 - podanie numeru konta
Tu wskazujesz numer konta bankowego, na który wpłynie świadczenie wspierające:
Krok 4 - wysłanie wniosku
Najpierw musimy złożyć oświadczenia:
I ostatnim etapem jest podpisanie wniosku profilem zaufanym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat