REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany

Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany
Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw. Jakie funkcję najchętniej wykorzystujemy obecnie?

9 milionów mObywateli

REKLAMA

Już ponad 9 000 000 Polaków zainstalowało w swoich telefonach aplikację mObywatel, a liczba ta sukcesywnie rośnie. 2 lata temu z dumą informowaliśmy o 2 milionowym użytkowniku aplikacji. Dziś czekamy na mObywatela numer 10 milionów! „ Ten imponujący wzrost zainteresowania aplikacją jest jej najlepszą wizytówką – Polacy doceniają jej funkcjonalność i bezpieczeństwo. A to dopiero początek!” – podkreśla Janusz Cieszyński Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

REKLAMA

Cyfryzacja wkracza do kolejnych dziedzin naszego życia, ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Bezpłatna aplikacja mObywatel zapewnia obywatelom cyfrowy dostęp do szeregu dokumentów i ułatwia korzystanie z usług publicznych. Od kilku dni za pośrednictwem aplikacji możemy m.in. składać oświadczenia o zwiększeniu limitu na energię elektryczną, czy zgłaszać istotne naruszenia w zakresie ochrony środowiska.

- Ułatwianie życia Polakom – to główny cel naszej aplikacji. Stale ją rozwijamy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dziś do najchętniej wykorzystywanych funkcji mObywatela należą:

  • mPojazd - dokładnie odzwierciedla dane, które widnieją w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC czy karcie pojazdu. Z mPojazd mogą  korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów a mPrawo Jazdy zawiera te same informacje co „plastikowy” dokument. Aplikacja korzysta z aktualnych danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców. Usługa Punkty karne online jest dodawana automatycznie podczas aktywowania usługi mPrawo Jazdy. Wszelkie drogowe przewinienia, w tym nałożone punkty karne pojawiają się w liczniku w ciągu dobry od wprowadzenia do rejestru. Wszystkie te dokumenty w tradycyjnej formie, mogą leżeć bezpiecznie na dnie naszej szuflady, a my w każdej chwili możemy znaleźć potrzebne nam informacje w smartfonie.
  • e-Recepta jest zintegrowana z Internetowym Kontem Pacjenta. Dzięki tej funkcji można realizować nie tylko swoje recepty, ale również recepty dzieci, czy innych osób, od których posiadamy pełnomocnictwo. Aby korzystać z e-Recept należy posiadać aktywne Internetowe Konto Pacjenta.
  • Unijny Certyfikat COVID inaczej tzw. Paszport COVIDowy – zawierający poświadczenie aktualnych szczepień, wciąż przydatny szczególnie przy okazji wyjazdów zagranicznych.
  • Karta Dużej Rodziny pozwala okazywać uprawnienia do ulg i zniżek bez noszenia plastikowych kart. Z KDR mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny.
  • Twój e-PIT oraz logowanie do e-Urzędu Skarbowego.

Jakie statystyki instalacji mObywatela?

  • 1 stycznia 2020 - 776 600 zainstalowanych aplikacji,
  • 1 stycznia 2021 - 2 004 849,
  • 1 stycznia 2022 - 6 625 566,
  • 12 kwietnia 2022 - 7 564 886,
  • 29 listopada 2022 – 9 000 000!

Kolejne duże zmiany w 2023 roku

Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

 „ Naszym priorytetem jest przeniesienie relacji między państwem a obywatelem z urzędów do telefonu komórkowego. Projekt dalszej rozbudowy mObywatela wpisuje się w nową filozofię e-usług:  mObywatel w nowej odsłonie ma być miejscem, w którym  wygodnie i bezpiecznie załatwimy wszystkie swoje urzędowe sprawy. mObywatel ma przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej a także umożliwiać płatności urzędowe. To będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktów z urzędem” – podkreśla minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Aplikację mObywatel można pobrać na Google Play i App Store. Do jej funkcjonowania wymagane jest zalogowanie się przez profil zaufany. Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/mobywatel

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA