REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany

Subskrybuj nas na Youtube
Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany
Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw. Jakie funkcję najchętniej wykorzystujemy obecnie?

9 milionów mObywateli

REKLAMA

Już ponad 9 000 000 Polaków zainstalowało w swoich telefonach aplikację mObywatel, a liczba ta sukcesywnie rośnie. 2 lata temu z dumą informowaliśmy o 2 milionowym użytkowniku aplikacji. Dziś czekamy na mObywatela numer 10 milionów! „ Ten imponujący wzrost zainteresowania aplikacją jest jej najlepszą wizytówką – Polacy doceniają jej funkcjonalność i bezpieczeństwo. A to dopiero początek!” – podkreśla Janusz Cieszyński Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

REKLAMA

Cyfryzacja wkracza do kolejnych dziedzin naszego życia, ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Bezpłatna aplikacja mObywatel zapewnia obywatelom cyfrowy dostęp do szeregu dokumentów i ułatwia korzystanie z usług publicznych. Od kilku dni za pośrednictwem aplikacji możemy m.in. składać oświadczenia o zwiększeniu limitu na energię elektryczną, czy zgłaszać istotne naruszenia w zakresie ochrony środowiska.

- Ułatwianie życia Polakom – to główny cel naszej aplikacji. Stale ją rozwijamy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dziś do najchętniej wykorzystywanych funkcji mObywatela należą:

  • mPojazd - dokładnie odzwierciedla dane, które widnieją w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC czy karcie pojazdu. Z mPojazd mogą  korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów a mPrawo Jazdy zawiera te same informacje co „plastikowy” dokument. Aplikacja korzysta z aktualnych danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców. Usługa Punkty karne online jest dodawana automatycznie podczas aktywowania usługi mPrawo Jazdy. Wszelkie drogowe przewinienia, w tym nałożone punkty karne pojawiają się w liczniku w ciągu dobry od wprowadzenia do rejestru. Wszystkie te dokumenty w tradycyjnej formie, mogą leżeć bezpiecznie na dnie naszej szuflady, a my w każdej chwili możemy znaleźć potrzebne nam informacje w smartfonie.
  • e-Recepta jest zintegrowana z Internetowym Kontem Pacjenta. Dzięki tej funkcji można realizować nie tylko swoje recepty, ale również recepty dzieci, czy innych osób, od których posiadamy pełnomocnictwo. Aby korzystać z e-Recept należy posiadać aktywne Internetowe Konto Pacjenta.
  • Unijny Certyfikat COVID inaczej tzw. Paszport COVIDowy – zawierający poświadczenie aktualnych szczepień, wciąż przydatny szczególnie przy okazji wyjazdów zagranicznych.
  • Karta Dużej Rodziny pozwala okazywać uprawnienia do ulg i zniżek bez noszenia plastikowych kart. Z KDR mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny.
  • Twój e-PIT oraz logowanie do e-Urzędu Skarbowego.

Jakie statystyki instalacji mObywatela?

  • 1 stycznia 2020 - 776 600 zainstalowanych aplikacji,
  • 1 stycznia 2021 - 2 004 849,
  • 1 stycznia 2022 - 6 625 566,
  • 12 kwietnia 2022 - 7 564 886,
  • 29 listopada 2022 – 9 000 000!

Kolejne duże zmiany w 2023 roku

Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

 „ Naszym priorytetem jest przeniesienie relacji między państwem a obywatelem z urzędów do telefonu komórkowego. Projekt dalszej rozbudowy mObywatela wpisuje się w nową filozofię e-usług:  mObywatel w nowej odsłonie ma być miejscem, w którym  wygodnie i bezpiecznie załatwimy wszystkie swoje urzędowe sprawy. mObywatel ma przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej a także umożliwiać płatności urzędowe. To będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktów z urzędem” – podkreśla minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Aplikację mObywatel można pobrać na Google Play i App Store. Do jej funkcjonowania wymagane jest zalogowanie się przez profil zaufany. Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/mobywatel

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025: 5 maja mija ważny termin [Harmonogram]

Wybory prezydenckie 2025 są coraz bliżej. Mijają kolejne ważne terminy dla wyborców. Do 5 maja zgłasza się np. głosowanie korespondencyjne i bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Sprawdź pozostałe terminy wyborcze w harmonogramie.

Google będzie musiał sprzedać przeglądarkę Chrome? Jest kolejka chętnych, w tym OpenAI i Yahoo. Transakcja za grube miliardy USD

Czy gigantowi z Mountain View grozi rozbiór? Sądowy pojedynek pomiędzy Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych a Google wszedł w nową fazę. Na szali leży przyszłość firmy wartej 2 biliony dolarów. Jednym z realnych scenariuszy jest zmuszenie Google do sprzedaży jednego ze swoich flagowych produktów. Po przeglądarkę Chrome już ustawia się kolejka chętnych, a w niej OpenAI i Yahoo.

Krótszy tydzień pracy w Polsce przy takim samym wynagrodzeniu? W 2026 r. dobrowolny pilotaż dla firm i urzędów. Ale kodeks pracy już teraz pozwala krócej pracować

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uważa, że skrócenie czasu pracy będzie pożądaną przez Polaków zmianą, ale wyłącznie przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia. Ministra w dniu 28 kwietnia 2025 r. zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców. Jego szczegóły mają zostać podane do końca czerwca. Warto jednak wiedzieć, że już dziś przepisu kodeksu pracy pozwalają na skrócenie tygodnia pracy.

6 (zamiast 8) godzin pracy dziennie, 3-dniowy weekend albo dodatkowe dni urlopu, bez zmniejszenia wynagrodzenia – to się dzieje! Już niebawem skrócony czas pracy stanie się rzeczywistością

W dniu 28 kwietnia br. MRPiPS ogłosiło program pilotażowy skróconego czasu pracy, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski. Już niebawem, tysiące pracowników będzie mogło pracować 6 (zamiast 8) godzin dziennie, cieszyć się z 3-dniowego weekendu lub z dodatkowych dni urlopu, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Stratni nie będą również pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie pilotażu, bo na jego realizację (tylko w pierwszym roku) MRPiPS przewidziało budżet aż 10 mln zł. Doświadczenia jednej z firm produkcyjnych z Poznania, pokazują wręcz, że zmiana taka może pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe firmy.

REKLAMA

Kto zostanie nowym papieżem? Oto dwaj kardynałowie z największymi szansami

Kardynałowie Pietro Parolin i Matteo Zuppi mają duże szanse wyboru na nowego papieża; mogą przekonać kolegium kardynalskie, że będą kontynuowali linię Franciszka, ale wyeliminują największe wady - powiedział w wywiadzie dla PAP historyk idei, publicysta "Christianitas" Tomasz Rowiński. Zaznaczył, że nie jest jednak wykluczone, że kardynałowie będę chcieli korekty kursu.

To już koniec orzekania o niepełnosprawności tak, jak teraz. Będzie gorzej czy lepiej: 10 kluczowych zmian [PROJEKT]

To już koniec orzekania o niepełnosprawności w takim kształcie jak teraz. Przedstawiamy 10 kluczowych zmian, które jeśli wejdą w życie w2025 r., to zrewolucjonizują system. Czego dotyczy projekt ustawy i 10 kluczowych zmian? W szczególności orzekania o stopniach niepełnosprawności. Nowa propozycja przepisów szczegółowo reguluje sytuacje osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem: o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny); o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, lub o niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem 16 roku życia. Komisje będą pracowały inaczej i na innych zasadach będą wydawały orzeczenia.

SONDA: Kto zostanie nowym papieżem? Konklawe rusza 7 maja

Konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła 28 kwietnia po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej. Prawo wyboru nowego papieża ma obecnie 135 kardynałów. W artykule sonda z papabilami.

Gdzie debata prezydencka 28 kwietnia 2025? Ciekawe wypowiedzi kandydatów [YouTube]

Gdzie można obejrzeć debatę prezydencką z 28 kwietnia 2025 r. zorganizowaną przez Super Express? Pełne nagranie dostępne jest na YouTube. Oto końcowe wypowiedzi wszystkich 13 kandydatów na Prezydenta RP.

REKLAMA

MOPS i stare świadczenie pielęgnacyjne: Z rent można było zrezygnować tylko do końca 2023 r. W 2024 r. i w 2025 r. już tylko świadczenie wspierające. Sądy mają wątpliwości

Kłopotem są świadczenia konkurencyjne do świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem MOPS jeżeli opiekun osoby niepełnosprawnej miał jakieś świadczenie (np. renta) przed 2024 r. i nie zrezygnował z niego przed tą datą, to opiekun nie może otrzymać starego świadczenia pielęgnacyjnego w 2024 r. albo 2025 r. Opiekunowie liczyli na interpretację przepisów polegającą na tym, że mogą wybrać jedno ze świadczeń (także w 2024 r. albo 2025 r.). Jeżeli jednak pielęgnacyjne zostanie przyznane w 2024 r., to czy to jest możliwe skoro od 1 stycznia 2024 r. weszło świadczenie wspierające?

Mam orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Co dalej?

„Moja córka otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności. Co powinnam teraz zrobić? O jakie świadczenia mogę się starać i gdzie?” – pyta Czytelniczka.

REKLAMA