Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany
REKLAMA
REKLAMA
9 milionów mObywateli
REKLAMA
Już ponad 9 000 000 Polaków zainstalowało w swoich telefonach aplikację mObywatel, a liczba ta sukcesywnie rośnie. 2 lata temu z dumą informowaliśmy o 2 milionowym użytkowniku aplikacji. Dziś czekamy na mObywatela numer 10 milionów! „ Ten imponujący wzrost zainteresowania aplikacją jest jej najlepszą wizytówką – Polacy doceniają jej funkcjonalność i bezpieczeństwo. A to dopiero początek!” – podkreśla Janusz Cieszyński Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.
REKLAMA
Cyfryzacja wkracza do kolejnych dziedzin naszego życia, ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Bezpłatna aplikacja mObywatel zapewnia obywatelom cyfrowy dostęp do szeregu dokumentów i ułatwia korzystanie z usług publicznych. Od kilku dni za pośrednictwem aplikacji możemy m.in. składać oświadczenia o zwiększeniu limitu na energię elektryczną, czy zgłaszać istotne naruszenia w zakresie ochrony środowiska.
- Ułatwianie życia Polakom – to główny cel naszej aplikacji. Stale ją rozwijamy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dziś do najchętniej wykorzystywanych funkcji mObywatela należą:
- mPojazd - dokładnie odzwierciedla dane, które widnieją w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC czy karcie pojazdu. Z mPojazd mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów a mPrawo Jazdy zawiera te same informacje co „plastikowy” dokument. Aplikacja korzysta z aktualnych danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców. Usługa Punkty karne online jest dodawana automatycznie podczas aktywowania usługi mPrawo Jazdy. Wszelkie drogowe przewinienia, w tym nałożone punkty karne pojawiają się w liczniku w ciągu dobry od wprowadzenia do rejestru. Wszystkie te dokumenty w tradycyjnej formie, mogą leżeć bezpiecznie na dnie naszej szuflady, a my w każdej chwili możemy znaleźć potrzebne nam informacje w smartfonie.
- e-Recepta jest zintegrowana z Internetowym Kontem Pacjenta. Dzięki tej funkcji można realizować nie tylko swoje recepty, ale również recepty dzieci, czy innych osób, od których posiadamy pełnomocnictwo. Aby korzystać z e-Recept należy posiadać aktywne Internetowe Konto Pacjenta.
- Unijny Certyfikat COVID inaczej tzw. Paszport COVIDowy – zawierający poświadczenie aktualnych szczepień, wciąż przydatny szczególnie przy okazji wyjazdów zagranicznych.
- Karta Dużej Rodziny pozwala okazywać uprawnienia do ulg i zniżek bez noszenia plastikowych kart. Z KDR mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny.
- Twój e-PIT oraz logowanie do e-Urzędu Skarbowego.
Jakie statystyki instalacji mObywatela?
- 1 stycznia 2020 - 776 600 zainstalowanych aplikacji,
- 1 stycznia 2021 - 2 004 849,
- 1 stycznia 2022 - 6 625 566,
- 12 kwietnia 2022 - 7 564 886,
- 29 listopada 2022 – 9 000 000!
Kolejne duże zmiany w 2023 roku
Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw.
REKLAMA
„ Naszym priorytetem jest przeniesienie relacji między państwem a obywatelem z urzędów do telefonu komórkowego. Projekt dalszej rozbudowy mObywatela wpisuje się w nową filozofię e-usług: mObywatel w nowej odsłonie ma być miejscem, w którym wygodnie i bezpiecznie załatwimy wszystkie swoje urzędowe sprawy. mObywatel ma przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej a także umożliwiać płatności urzędowe. To będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktów z urzędem” – podkreśla minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Aplikację mObywatel można pobrać na Google Play i App Store. Do jej funkcjonowania wymagane jest zalogowanie się przez profil zaufany. Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/mobywatel
Źródło: Cyfryzacja KPRM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat