REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wjazd obywateli Ukrainy do Polski, legalny pobyt i praca – jakie formalności należy spełnić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kupilas&Krupa Radcowie Prawni i Adwokaci
Wjazd obywateli Ukrainy do Polski, legalny pobyt i praca  – jakie formalności należy spełnić?
Wjazd obywateli Ukrainy do Polski, legalny pobyt i praca – jakie formalności należy spełnić?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W związku z sytuacją na granicy polsko-ukraińskiej, wywołaną atakiem Rosji na Ukrainę, prawnicy otrzymują wiele pytań o formalności jakich muszą dochować obywatele Ukrainy, aby legalnie przekroczyć granicę Polski. Pojawiają się pytania o dokumenty, zasady wjazdu z dzieckiem czy możliwości uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub czasowy.

Aplikantka radcowska Marta Wadas z Kancelarii Kupilas&Krupa, która w obliczu ostatnich wydarzeń, udziela bezpłatnych porad prawnych społeczności ukraińskiej, wskazuje główne zasady. Jak zaznacza - trzeba mieć jednak na uwadze, że sytuacja dynamicznie się zmienia, a wraz z nią obowiązujące przepisy. Wszystko po to, aby ułatwić uciekającym obywatelom Ukrainy wjazd do Polski, legalny pobyt i pracę zarobkową. Najprawdopodobniej będą mogli pozostać legalnie w Polsce przez kolejne 18 miesięcy.

REKLAMA

Ograniczenia w wyjeździe z Ukrainy

Przede wszystkim, wobec tej trudnej sytuacji, należy pamiętać, że przytoczone zasady odnoszą się tylko do strony polskiej. Przy wjeździe do Polski należy przejść kontrolę graniczną w Ukrainie, gdzie z uwagi na obowiązujący stan wojenny i ogłoszenie powszechnej mobilizacji wyjazd jest ograniczony.

Poborowi nie podlegają jednak m.in. wymienione poniżej kategorie obywateli, podlegające co do zasady obowiązkowej służbie wojskowej:

  • uznani przez komisję lekarską za czasowo niezdolnych do służby wojskowej na okres 6 miesięcy z powodu stanu zdrowia (z ponownym powołaniem na komisję),
  • kobiety i mężczyźni samotnie wychowujący dziecko/dzieci do 18. roku życia, (z zastrzeżeniem, że mogą wyrazić zgodę na powołanie do służby wojskowej),
  • kobiety i mężczyźni, którzy utrzymują co najmniej troje dzieci poniżej 18. roku życia, (z zastrzeżeniem, że mogą wyrazić zgodę na powołanie do służby wojskowej).

Wjazd do Polski

Urząd do sprawy cudzoziemców podaje, że obywatele Ukrainy mogą wjechać do Polski na podstawie:

  • paszportu w ramach ruchu bezwizowego, tj. paszportu biometrycznego,
  • wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C) lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo ze strefy Schengen,
  • posiadanego zezwolenia na pobyt (czasowy, stały, rezydenta długoterminowego UE) i ważnej karty pobytu,
  • wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego na polskim przejściu granicznym,
  • zgody komendanta Straży Granicznej (tzw. wjazd nadzwyczajny).

W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że dla osób wjeżdżających do Polski z Ukrainy zniesione zostały ograniczenia w związku z pandemią COVID-19, nie ma zatem konieczności posiadania szczepienia, przechodzenia testów czy poddawania się kwarantannie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wjazd do Polski wspólnie z dzieckiem

Aby dziecko poniżej 16. roku życia mogło przekroczyć granicę bez obecności obojga rodziców (rodziców adopcyjnych) potrzebny jest dokument potwierdzający jego tożsamość i zgoda nieobecnego rodzica. Dokument potwierdzający tożsamość to przede wszystkim paszport, ale w przypadku jego braku wystarczy okazać akt urodzenia. Odnośnie natomiast zgody rodzica, to musi to być dokument potwierdzony notarialnie. Warto wspomnieć, że dzięki natychmiastowej reakcji notariuszy, obecnie w większości polskich miast możliwe jest nieodpłatne poświadczenie zgody.

Dziecko może przekroczyć granicę bez zgody rodzica nieobecnego, gdy jest on cudzoziemcem (nie jest obywatelem Ukrainy) i jest to zapisane w akcie urodzenia dziecka.

Możliwe jest także przekroczenie granicy przez dziecko w obecności innej osoby powyżej 18. roku życia, jednak wtedy niezbędna jest notarialna zgoda obojga rodziców lub zgoda tylko jednego rodzica, jeśli drugi rodzic jest cudzoziemcem, w którym wspominano powyżej.

Dokumenty potrzebne na granicy i zasady pobytu

REKLAMA

Na podstawie paszportu biometrycznego można przebywać w Polsce do 90 dni w ciągu każdych 180 dni, co oznacza, że jeżeli osoba przebywała w Polsce (lub innym kraju ze strefy Schengen) przez dłuższy czas, nie będzie mogła wjechać na podstawie ruchu bezwizowego. Jako, że polskie władze deklarują, że każda osoba uciekająca z Ukrainy przed wojną zostanie wpuszczona do Polski, w takim przypadku wjazd do Polski zostanie umożliwiony na podstawie zgody komendanta Straży Granicznej, udzielonej podczas przekraczania granicy.

Wiza krajowa typu “D” uprawnia do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz do ciągłego pobytu lub do kilku następujących po sobie pobytów na tym terytorium, które trwają łącznie dłużej niż 90 dni w okresie ważności wizy i nie dłużej niż rok.

Wiza krajowa typu „D” uprawnia również do poruszania się po terytorium innych państw strefy Schengen w okresie do 90 dni w ciągu 180 dni, w okresie ważności wizy. Natomiast jednolita wiza Schengen jest ważna na obszarze strefy Schengen i uprawnia do pobytu na terytorium wszystkich państw tej strefy. Długość pobytu lub pobytów nie może przekraczać 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.

REKLAMA

Jeżeli osoba wjechała do Polski na podstawie zgody udzielonej przez komendanta straży granicznej, to legalny pobyt trwa 15 dni. Co do zasady, jeszcze przed upływem terminu legalnego pobytu osoby, które chcą przedłużyć swój pobyt, powinny złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały, o ile spełniają przesłanki. Co istotne, samo złożenie wniosku legalizuje dalszy pobyt aż do wydania prawomocnej decyzji wyrażającej zgodę lub odmawiającej jej wydania.

Obywatel Ukrainy może również wystąpić z wnioskiem o udzielenie ochrony międzynarodowej - jeszcze na granicy Polski lub w dowolnym oddziale Straży Granicznej. Należy jednak pamiętać, że jednym z obowiązków wnioskodawcy jest przekazanie do depozytu Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców swojego dokumentu podróży, a także pozostanie na terytorium Polski do dnia doręczenia decyzji ostatecznej w sprawie o udzielenie ochrony międzynarodowej.

18 miesięcy legalnego pobytu i ułatwienia dla społeczności ukraińskiej

Warto mieć na uwadze, że sytuacja zmienia się dynamicznie i podejmowane są coraz to nowsze działania, aby możliwie jak najbardziej ułatwić obywatelom Ukrainy przekraczanie granicy, legalny pobyt i podjęcie zatrudnienia w Polsce. Na chwilę obecną Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada uchwalenie specustawy, na podstawie której obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski 24 lutego 2022 r. lub później najprawdopodobniej będą mogli pozostać legalnie w Polsce przez kolejne 18 miesięcy. Na razie jeszcze nie wiadomo, czy takie osoby będą musiały uzyskiwać kartę pobytu czy prawo do pobytu zostanie im przyznane automatycznie z mocy prawa. Co więcej, ułatwienie będzie się odnosić także do zatrudnienia takiej osoby, bowiem zapowiada się, że pracodawca będzie musiał jedynie złożyć elektroniczne zawiadomienie o zatrudnieniu w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy.

Z informacji o istocie rozwiązań ujętych w projekcie opublikowanych na stronie rządowej wynika, że ustawa będzie również określała m.in. pomoc udzielaną przez wojewodów obywatelom Ukrainy, utworzenie nowej rezerwy celowej na finansowanie wydatków w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy. Zawierać będzie także szczególne regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących Obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w tym zakresie. Podkreślenia wymaga fakt, że wśród osób aktywnie udzielających pomocy na rzecz obywateli Ukrainy są także prawnicy, który nieodpłatnie pomagają już niemal w każdym mieście. Jeżeli tylko potrzebują Państwo pomocy, to z pewnością w Państwa pobliżu znajdzie się osoba, która niezwłocznie jej udzieli. Informacji o prawnikach udzielających pomocy prawnej w sprawach sytuacji osób uciekających z Ukrainy przed wojną można szukać m.in. na stronach Okręgowych Izb Radców Prawnych oraz Okręgowych Rad Adwokackich.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek z PFRON i ryczałt z ZUS. Do prądu. Dla osób niepełnosprawnych. I drugi dla m.in. kombatantów, żołnierzy, wdów

W 2025 r. są dostępne dwa dodatki pieniężne do cen prądu. Pierwszy wypłaca PFRON, drugi to ryczałt energetyczny wypłacany przez ZUS. Oba dodatki nie są świadczeniami powszechnie dostępnymi. W artykule porównujemy je ze sobą tak, aby czytelnikom ułatwić ich rozróżnienie.

Najemca nie płaci za czynsz, niszczy mieszkanie. Jakie prawa ma wynajmujący Jak eksmitować nierzetelnego lokatora? MRiT rozważy zmianę przepisów

W odpowiedzi na interpelację poselską, minister rozwoju i technologii poinformował, że w przypadku podjęcia prac legislacyjnych nad zmianami w ustawie o ochronie praw lokatorów, rozważy zmianę procedury wypowiadania umowy najmu z powodu zalegania z opłatami z tytułu czynszu i opłat niezależnych od właściciela oraz niszczenia lokalu przez lokatora.

Ceny OC i AC w 2025 roku. W których miastach i województwach najdrożej, a gdzie najtaniej? Co wpływa na wysokość składek kierowców?

Multiagencja ubezpieczeniowa CUK Ubezpieczenia opublikowała 8 kwietnia 2025 r. raport dotyczący cen ubezpieczeń AC i OC dla kierowców. Raport dotyczy I kwartału 2025 r. ale zawiera też prognozy na dalszą część roku.

Darowizny kościelne: Kto i jak może z nich skorzystać w rocznym PIT?

Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy, że przekazując darowiznę na cele kultu religijnego, mogą obniżyć swój podatek dochodowy. Sprawdź, kto może skorzystać z ulgi, jakie są limity, jak ją prawidłowo rozliczyć i jak udokumentować darowiznę, by nie mieć problemów z fiskusem.

REKLAMA

Zapewnienia syntetyczne mogą ułatwić negocjacje: Jak działają?

Zapewnienia sprzedających będące swoistym parasolem ochronnym dla kupującego są jednym z kluczowych elementów dokumentacji transakcyjnej. Można zaryzykować stwierdzenie, że zapewnienia są obecnie standardem na rynku M&A i rzadko miewa się w dzisiejszych czasach do czynienia z transakcją, w toku której sprzedający nie składają kupującemu zapewnień.

Zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek stały z MOPS w 2025 r. [PRZYKŁAD]

Zasiłek stały i zasiłek pielęgnacyjny to ważne formy wsparcia m.in. osób starszych i niepełnosprawnych. Komu przysługują te świadczenia? Czy można je łączyć? Co zmieniło się w 2025 r.? Oto ważne informacje i prosty przykład!

Wybory prezydenckie 2025. System e-Wybory już działa. Jak dopisać się online do spisu wyborców będąc za granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało 10 kwietnia 2025 r., że system e-Wybory w wyborach prezydenckich jest już otwarty. To usługa elektroniczna na stronie https://ewybory.msz.gov.pl, dzięki której wyborcy za granicą mogą zgłosić się do spisu wyborców sporządzanych przez konsulów bez wychodzenia z domu.

Pilot rządowych samolotów: teraz przed każdym lotem HEAD samolot podlega drobiazgowej weryfikacji. Komisja bada sprawność każdego detalu "nawet gniazdka, zasilacza przy fotelu"

Procedury lotów prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu zostały zweryfikowane i napisane na nowo - powiedział w rozmowie z PAP pilot lotów HEAD z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego mjr Wojciech Filipowiak. Lekcję z katastrofy 10 kwietnia 2010 roku przepracowaliśmy; bezpieczeństwo przede wszystkim - podkreślił.

REKLAMA

Nowy wiek emerytalny 55 lat dla jednej grupy? Ważny dokument jest już w Senacie

Represjonowani w PRL chcą emerytury od 55. roku życia. Do Senatu trafił ważny dokument, który może otworzyć nowy rozdział w historii polskiego systemu emerytalnego. Nie chodzi tu jednak o ogólną reformę, lecz o sprawiedliwość społeczną wobec ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski – a dziś zmagają się z konsekwencjami swoich wyborów.

Emerycie i rencisto nie daj się wkręcić! Oszustwo "na pracownika ZUS-u" - na czym polega

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami od oszustów do osób, które nawet nie pobierają jeszcze żadnego świadczenia. Podczas odebranych połączeń osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują umówienie się na spotkanie oferując pomoc przy przeliczeniu kapitału początkowego.

REKLAMA