Świadczenie pieniężne (Karta Polaka)
REKLAMA
REKLAMA
Karta Polaka - świadczenie pieniężne
Gdzie i kiedy złożyć wniosek? W jakiej wysokości przyznawane jest świadczenie pieniężne? Odpowiadamy.
REKLAMA
Przepisów dotyczących świadczenia pieniężnego, przyznawanego posiadaczom Karty Polaka, którzy chcą osiedlić się w RP, należy szukać w ustawie o Karcie Polaka, w rozdziale 2a. W dokumencie tym czytamy, że osoba, która złoży wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały, z powołaniem się na posiadanie ważnej Kartę Polaka i zamiarem osiedlenia się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe, może wnioskować o przyznanie jej świadczenia pieniężnego. Ma ono na celu częściowe pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania w Polsce.
Świadczenie pieniężne przyznaje się na okres do 9 miesięcy.
Karta Polaka - wniosek o świadczenie pieniężne
Zgodnie z przepisami wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego składa się do wojewody, do którego został złożony wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały.
Ważne, aby wniosek złożyć w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. Przekroczenie tego terminu skutkuje nierozpatrzeniem wniosku.
Również osoba, której przyznano świadczenie na maksymalny okres 9 miesięcy nie powinna wnioskować o kolejne świadczenie pieniężne, ponieważ wniosek ten zostanie bez rozpatrzenia.
Jaka jest wysokość świadczenia pieniężnego?
Kwota świadczenia pieniężnego jest ściśle powiązana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę w Polsce. W 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł/brutto, a w 2022 r. będzie to 3010 zł/brutto.
Zgodnie z przepisami świadczenie pieniężne w okresie pierwszych 3 miesięcy jest przyznawane w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w roku złożenia wniosku o przyznanie świadczenia. Kwota ta dotyczy wnioskodawcy i jego małżonka. Natomiast na każde małoletnie dziecko pozostające pod władzą rodzicielską wnioskodawcy lub jego małżonka przyznaje się połowę tej kwoty, czyli 25% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W okresie od 4. do 9. miesiąca świadczenie pieniężne wynosi odpowiednio 60% tych kwot.
Ważne! Przy ustalaniu wysokości świadczenia pieniężnego uwzględnia się wyłącznie członków rodziny wnioskodawcy, którzy przebywają razem z nim na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Świadczenie pieniężne nie przysługuje osobie, która została objęta tym świadczeniem jako członek rodziny wnioskodawcy, a następnie złożyła wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały, w związku z okolicznością dotyczącą posiadania Karty Polaka.
Kto przyznaje świadczenie pieniężne i kto je wypłaca?
Zgodnie z przepisami świadczenie pieniężne przyznaje w drodze decyzji wojewoda właściwy do przyjęcia wniosku o przyznanie świadczenia, a więc wojewoda, do którego został złożony wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały.
Wypłaty świadczenia dokonuje w okresach miesięcznych starosta wskazany przez wojewodę w decyzji przyznającej świadczenie pieniężne jako właściwy ze względu na miejsce pobytu w Polsce osoby, której przyznano świadczenie.
Zawieszenie i utrata świadczenia
Zgodnie z przepisami, w sytuacji gdy:
- wydano decyzję o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt stały następuje z mocy prawa zawieszenie wypłaty świadczenia pieniężnego;
- decyzja o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt stały stanie się ostateczna następuje z mocy prawa utrata świadczenia pieniężnego.
Szczegółowych informacji na temat świadczenia pieniężnego udzielają pracownicy urzędów wojewódzkich.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka.
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA