Jak założyć tymczasowy profil zaufany?

Co jest wymagane do założenia tymczasowego profilu zaufanego?/Fot. Shutterstock / shutterstock
Tymczasowy profil zaufany to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii koronawirusa. Założenie tymczasowego profilu nie wymaga wizyty w urzędzie. Wystarczy rozmowa video z urzędnikiem.

Tymczasowy profil zaufany to nowa usługa, która została uruchomiona 23 kwietnia 2020 r. Została ona przewidziana dla tych osób, które z różnych powodów nie posiadają profilu zaufanego.

Zarówno profil zaufany, jak i podpis osobisty (funkcjonalność dowodu osobistego z warstwą elektroniczną) umożliwiają załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Jest to niezwykle istotne w czasie pandemii. Aby założyć profil zaufany, należy go potwierdzić w jednym z punktów. Możliwość założenia i potwierdzenia profilu zaufanego daje również 10 banków w Polsce. Osoby, które nie mogą skorzystać z takich form potwierdzenia mogą założyć tymczasowy profil zaufany.

Tymczasowy profil zaufany jest ważny przez trzy miesiące, a jego założenie nie wymaga wizyty w urzędzie.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Jak założyć tymczasowy profil zaufany?

Co jest wymagane do założenia tymczasowego profilu zaufanego?

Do założenia tymczasowego profilu zaufanego będą potrzebne:

1. urządzenie z dostępem do internetu wyposażone w kamerę i mikrofon

Musi na nim działać aplikacja do rozmowy video: Skype lub Microsoft Teams.

2. ważny dowód osobisty

Możliwe jest użycie paszportu przez osobę, która ma lub miała polski dowód osobisty.

3. dane do kontaktu, takie jak adres e-mail i numer telefonu komórkowego

Adres e-mail jest potrzebny do otrzymywania powiadomień o statusie spraw i wysłanych wnioskach.

Na podany numer SMS przesyłane są kody do potwierdzenia logowania do usługi czy podpisania dokumentu.

4. przygotowana nazwa użytkownika i hasło

Ustala się je samodzielnie.

Nazwa użytkownika powinna zawierać duże i małe litery, cyfry oraz podkreślenie (_) i łącznik (–). Nie może zawierać polskich znaków, spacji oraz innych znaków specjalnych i kropki. Wielkość liter ma znaczenie. Nazwy użytkownika nie będzie można zmienić.

Hasło powinno mieć minimum 8 znaków, w tym: 1 dużą literę, 1 małą literę oraz 1 cyfrę lub 1 znak specjalny.

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku. Po kilku dniach odbywa się rozmowa z urzędnikiem.

Złożenie wniosku

Aby złożyć wniosek, należy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany i wybrać opcję „TYMCZASOWY PROFIL ZAUFANY”.

Tymczasowy profil zaufany/Źródło: gov.pl

Następnie trzeba kliknąć w „ZAŁÓŻ TYMCZASOWY PROFIL ZAUFANY”. Wyświetli się strona, na której można wypełnić wniosek.

Tymczasowy profil zaufany/Źródło: gov.pl

We wniosku wpisuje się:

- dane logowania i dane wnioskodawcy;

- wybraną aplikację oraz możliwe godziny do rozmowy z urzędnikiem.

Przed potwierdzeniem wysłania wniosku warto sprawdzić wszystkie dane w podsumowaniu.

Po potwierdzeniu wysłania wniosku, należy wpisać kod autoryzacyjny otrzymany w wiadomości SMS i kliknąć „DALEJ”.

Potwierdzenie złożenia wniosku i założenia konta w serwisie profil zaufany zostanie przesłane na podany adres e-mail.

Należy pamiętać, aby nikomu nie podawać numeru wniosku. Jest on potrzebny do rozpoczęcia rozmowy z urzędnikiem.

Rozmowa z urzędnikiem

Urzędnik dzwoni do wnioskodawcy we wskazanym przez niego zakresie godzin. Podczas rozmowy należy sprawdzić czy podany przez urzędnika numer wniosku zgadza się z tym przesłanym w potwierdzeniu. Na adres e-mail zostanie przesłany link do rozmowy video przy użyciu aplikacji wybranej we wniosku. Należy kliknąć w link, a w przypadku aplikacji Skype dodatkowo w przycisk „Zadzwoń”. Po potwierdzeniu danych i przedstawieniu zasad korzystania z usługi urzędnik prosi o okazanie dowodu tożsamości, aby mógł przeczytać jego treść. W ten sposób odbywa się potwierdzenie profilu przez urzędnika. Zostanie ono przesłane na adres e-mail.

Nowe przepisy w związku z koronawirusem

Możliwość udostępnienia usługi online, służącej do potwierdzania profilu zaufanego o krótszym terminie ważności, czyli „tymczasowego profilu zaufanego” wprowadziła nowelizacja specustawy dotyczącej koronawirusa, która weszła w życie 31 marca 2020 r.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami okres ważności tymczasowego profilu zaufanego wynosi 3 miesiące. Minister właściwy do spraw informatyzacji może wydłużyć okres ważności tymczasowych profili zaufanych, uwzględniając szczególne okoliczności.

Wideoidentyfikacja wnioskodawcy polega na:

a) porównaniu wizerunku wnioskodawcy udostępnianego przez niego w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej z wizerunkiem tego wnioskodawcy pobranym z Rejestru Dowodów Osobistych oraz

b) weryfikacji danych zawartych w warstwie graficznej dowodu osobistego albo paszportu wnioskodawcy okazanego przez niego w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej, oraz

c) w uzasadnionych przypadkach – weryfikacji wiedzy wnioskodawcy przy wykorzystaniu danych dotyczących wnioskodawcy zgromadzonych w rejestrach publicznych lub w systemach teleinformatycznych.

Nagranie audiowizualne z transmisji przechowuje się przez okres 6 lat.

Podstawa prawna:

art. 20ca ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2020 r., poz. 346, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 695).

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...