Co to jest Profil Zaufany?
REKLAMA
REKLAMA
Profil Zaufany potwierdza tożsamość Obywatela — podpis potwierdzony profilem zaufanym, podobnie jak kwalifikowany podpis elektroniczny, skutecznie zastępuje w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny.
REKLAMA
Podpis potwierdzony Profilem Zaufanym jest ważny (wywołuje skutki prawne), jeżeli został utworzony lub złożony w okresie ważności tego profilu (3 lata). Każdy obywatel może posiadać tylko jeden Profil Zaufany.
Polecamy: Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury
Co możesz załatwić dzięki Profilowi Zaufanemu?
Za pomocą profilu zaufanego skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w internecie (to pozwala automatycznie udostępniać dane, które są przeznaczone tylko dla ciebie) oraz podpiszesz wniosek, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy. Dzięki profilowi zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są między innymi:
- Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) — na przykład złożysz tu wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosisz urodzenie dziecka, złożysz odwołanie od decyzji administracyjnej,
- Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) — na przykład możesz tu umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
- Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — na przykład możesz tu założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.
- Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – na którym znajdziemy nasze wizyty lekarskie, recepty - także długoterminowe, bez konieczności posiadania wersji papierowej.
Dzięki Profilowi Zaufanemu będziesz mógł bez wychodzenia z domu załatwić szereg innych spraw urzędowych tj:
- Złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego;
- Sprawdzisz, czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru;
- Sprawdzisz swoje punkty karne;
- Złożysz wniosek o świadczenie 500+;
- Złożysz deklaracje podatkowe PIT-WZ, PIT-OP, PIT-37 i PIT-38 na portalu podatkowym;
- Wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego;
- Złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej;
- Wyślesz pismo do podmiotu publicznego;
A także wiele innych spraw urzędowych wymagających potwierdzenia tożsamości.
Jak założyć Profil Zaufany?
Zakładanie Profilu Zaufanego może odbywać się na trzy sposoby, w zależności od tego czym my, jako obywatele aktualnie dysponujemy.
- Za pomocą internetowego konta bankowego (lista banków poniżej);
- Za pomocą podpisu elektronicznego;
- Za pomocą instytucji, w której możemy osobiście potwierdzić dane zawarte na naszym koncie Profilu Zaufanego.
Zakładanie Profilu Zaufanego przez bankowość elektroniczną jest bardzo proste (szczegółowe informacje znajdują się stronach internetowych poszczególnych banków). Można też zakładanie profilu zaufanego rozpocząć od strony https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany, który w trakcie zakładania przekieruje na stronę wybranego przez nas banku w celu potwierdzenia naszej tożsamości, która zostaje dokonana przez nasz bank a cała procedura trwa naprawdę 5 minut.
Podobnie sytuacja ma się w odniesieniu do procedury zakładania Profilu Zaufanego za pomocą podpisu elektronicznego, którym podpisujemy wniosek o utworzenie PZ.
Jeśli nie masz dostępu do bankowości elektronicznej Profil Zaufany również założyć poprzez stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany wybierając „Załóż Profil Zaufany i potwierdź – w punkcie potwierdzającym”. Profil założony w ten sposób wymaga osobistego potwierdzenia tożsamości w jednym z w wybranych punktów potwierdzających. Listę punktów potwierdzających znajdziesz w internecie, wpisując obok wyszukiwanego hasła nazwę swojego miasta, w którym chcesz potwierdzić Profil Zaufany.
Profil Zaufany można założyć w poniższych serwisach bankowych:
- PKO BP,
- ING Bank Śląski,
- Bank Millennium,
- Inteligo,
- Bank Pekao.
- mBank
- BZWBK
- Alior Bank
- oraz w serwisie Envelo Poczty Polskiej,
Podstawa prawna:
Polecamy serwis: Pomoc prawna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat