Kiedy i jak złożyć odwołanie od decyzji urzędu?
REKLAMA
REKLAMA
Stronie zawsze przysługuje odwołanie od decyzji wydanej w pierwszej instancji, przy czym odwołanie to może być wniesione tylko do jednej instancji.
REKLAMA
Do kogo składa się odwołanie?
Odwołanie składa się do organu administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że Kodeks postępowania administracyjnego stanowi inaczej. Jeżeli decyzja została wydana w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze to na taką decyzję nie służy zażalenie.
Nie znaczy to jednak, że w takiej sytuacji strona nie może już nic zrobić. Strona niezadowolona z decyzji wskazanych organów ma możliwość zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Jak uzasadnić odwołanie?
Odwołanie od decyzji administracyjnej nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Należy jednak tak sformułować odwołanie aby wynikało z niego, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji.
Zobacz: Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym
Do kogo i w jakim terminie składa się odwołanie?
Odwołanie składa się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie musi być wniesione w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. W przypadku, gdy decyzja została ogłoszona ustnie – termin biegnie od dnia jej ogłoszenia stronie.
Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu, a wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji
Co może zrobić organ odwoławczy?
REKLAMA
Organ odwoławczy, po rozpatrzeniu odwołania, dokumentacji uzyskanej od organu pierwszej instancji i niekiedy po przeprowadzeniu dodatkowego postępowania dowodowego, wydaje decyzję. Decyzja ta może utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję, albo uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo uchylając tę decyzję - umarza postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części, albo umarza postępowanie odwoławcze.
Organ odwoławczy może również uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Może mieć to miejsce, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Przekazując sprawę, organ odwoławczy powinien wskazać, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.
Zobacz serwis: Gmina
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat