REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona prawna dla rolników i agroturystyki

 Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
Ubezpieczenie ochrony prawnej dla rolników./ Fot. Fotolia
Ubezpieczenie ochrony prawnej dla rolników./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firmy ubezpieczeniowe dedykują swoje ubezpieczenia ochrony prawnej osobom prowadzącym szeroko rozumianą działalność rolniczą, czyli m. in., działalność wytwórczą w zakresie upraw rolnych oraz chów i hodowlę zwierząt, a także ogrodnictwo, warzywnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe. Ochronę prawną mogą znaleźć także osoby prowadzące agroturystykę, które wynajmują pokoje, sprzedają posiłki domowe albo inne usługi związane z pobytem turystów w gospodarstwach rolnych, np. jeździectwo konne.

Ochrona ubezpieczeniowa nie obejmie jednak w tym wypadku spraw związanych z prowadzeniem innej działalności gospodarczej niż rolnicza, np. związanych z prowadzeniem przez ubezpieczonego sklepu spożywczego.

REKLAMA

Ubezpieczeni taką polisą mogą liczyć nie tylko na zwrot kosztów prowadzenia sporów prawnych, lecz również na bezpłatną poradę prawną od prawnika:

  • przy dochodzeniu własnych roszczeń odszkodowawczych, np. turysta pod wpływem alkoholu zniszczył wyposażenie pokoju i nie chce zapłacić za szkody;
  • przy dochodzeniu odszkodowań za przymusowy ubój zwierząt, np. w związku z podejrzeniem wystąpienia w sąsiednim gospodarstwie ptasiej grypy władze nakazały ubój hodowli kur ubezpieczonego, na co on nie chce się zgodzić;
  • w zakresie prawa karnego i wykroczeń, np. ubezpieczonemu zarzucono kradzież krowy sąsiada, sprawa sądowa jest w toku;
  • w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, np. pracownik ubezpieczonego uszkodził kombajnem samochód na drodze, w związku z czym ubezpieczony musiał płacić wyższe składki za ubezpieczenie i chce te pieniądze odzyskać z pensji pracownika;
  • w zakresie umów i praw rzeczowych dotyczących pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych nie podlegających obowiązkowi rejestracji, np. zakupiony ciągnik zepsuł się po pół roku użytkowania, sprzedawca odmawia naprawy w ramach gwarancji;
  • pokrycie kosztów rzeczoznawcy przy ocenie rozmiaru szkody w ubezpieczeniu upraw, np. z powodu wypalania przez sąsiada pola, spłonęły plony ubezpieczonego, chce on dochodzić odszkodowania, ale nie wie, w jakiej wysokości;
  • w zakresie umów związanych z prowadzoną działalnością rolniczą, np. hurtownik, z którym ubezpieczony ma umowę kontraktacji na dostawę jabłek, odmówił przyjęcia towaru, który się następnie zepsuł.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Ubezpieczenie ochrony prawnej gwarantuje, że ubezpieczyciel zwróci lub opłaci ubezpieczonemu koszty obrony jego zasadnych interesów prawnych. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • koszty wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego;
  • opłaty sądowe;
  • wynagrodzenie biegłych;
  • koszty stawiennictwa świadków;
  • koszty tłumaczeń przysięgłych;
  • koszty czynności w formie notarialnej;
  • koszty postępowania egzekucyjnego;
  • koszty postępowania administracyjnego;
  • wynagrodzenie rzeczoznawców w postępowaniu przedsądowym;
  • koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej, jeżeli ubezpieczony przegrywa sprawę;
  • poręczenie majątkowe w celu uniknięcia tymczasowego aresztowania ubezpieczonego.

Konkretny zakres zwracanych przez ubezpieczyciela kosztów i zakresu spraw objętych ubezpieczeniem zawarty jest oczywiście w ogólnych warunkach danego ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dla sporu w wysokości 10.000 zł koszty sądowe i pozostałe wydatki na prawników mogą nawet przewyższać sumę roszczenia głównego! Ubezpieczenie ochrony prawnej za wielokrotnie niższą cenę daje komfort w postaci zabezpieczenia interesów prawnych.

Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje najczęściej  zarówno ubezpieczonemu, jak również wszystkim osobom, które świadczą na rzecz ubezpieczonego prace związane z prowadzoną przez niego działalnością rolniczą – bez względu na podstawę zatrudnienia (również niezatrudnionym członkom rodziny). Ubezpieczenie to dostępne jest również dla osób prawnych - w tym przypadku ochrona z ubezpieczenia ochrony prawnej dotyczy członków zarządu i prokurentów – w zakresie wykonywania na rzecz ubezpieczonego podmiotu obowiązków wynikających ze sprawowanej funkcji.

Ubezpieczenie ochrony prawnej osób prowadzących działalność rolniczą zazwyczaj nie chroni interesów prawnych dotyczących nieruchomości czy samochodów. Produkty takie jednak znajdują się w ofercie ubezpieczycieli, dlatego można korzystnie wykupić kompleksowy pakiet ubezpieczeń ochrony prawnej.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA