REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie ochrony prawnej dla rodziny - prawnik tańszy od fryzjera

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
Agnieszka Dębska
Prawnik i menadżer LexOmni.pl
Rodzina./ Fot. Fotolia
Rodzina./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ile czteroosobowa rodzina wydaje każdego miesiąca na usługi fryzjerskie? Na pewno co najmniej 200–300 zł. Warto wiedzieć, że w tej cenie można zapewnić całej rodzinie stałą opiekę prawną – uwaga! – na cały rok. Tyle bowiem kosztuje roczna składka za polisę ubezpieczenia ochrony prawnej dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny na rynku ubezpieczeniowym.

Przykłady problemów prawnych, jakie mogą zaskoczyć Kowalskiego i jego rodzinę możemy mnożyć. Poczynając od reklamacji butów, przez spory sąsiedzkie, rozwody, alimenty, spadki, darowizny, umowy (np. kredytowe), podział majątku, sprawy administracyjne, na sprawach pracowniczych, czy karnych kończąc. Wszystkie te sprawy wymagają znajomości prawa i procedur procesowych, bo jak wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi.

REKLAMA

Większość powyższych problemów prawnych może mieć swój finał w sądzie, a wtedy usługi profesjonalnego pełnomocnika (adwokata czy radcy prawnego) są już niezbędne.

Ale, nawet gdy spór nie będzie miał finału w sali sądowej warto mieć chociażby możliwość skorzystania z porady prawnika bez konieczności poniesienia wysokich kosztów, a nawet bez wychodzenia z domu.

Polecamy: Sprawy rodzinne

Co gwarantuje ubezpieczenie ochrony prawnej dla rodziny?

W ubezpieczeniu ochrony prawnej ubezpieczyciele refundują z reguły następujące koszty, obejmujące niezbędne i celowe wydatki dotyczące obrony interesów prawnych ubezpieczonego i jego rodziny:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wynagrodzenie prawnika (adwokata lub radcy prawnego),
  • koszty sądowe, ( w tym wynagrodzenie biegłych, koszty sporządzenia ekspertyz),
  • zwrot kosztów procesu poniesionych przez stronę przeciwną (jeżeli sprawa zostanie przegrana przez ubezpieczonego),
  • koszty postępowania egzekucyjnego,
  • koszty postępowania sądu polubownego,
  • koszty postępowania administracyjnego,
  • koszty poręczenia majątkowego w postępowaniu karnym,
  • koszty notarialne,
  • koszty podróży ubezpieczonego do sądu zagranicznego,
  • koszty opinii rzeczoznawców w postępowaniu przedsądowym.

Zobacz również: Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

Od jakiego ryzyka członkowie rodziny mogą się ubezpieczyć?

W wariancie rodzinnym ochroną ubezpieczeniową objęte jest z reguły następujące ryzyko.

  • Dochodzenie własnych roszczeń odszkodowawczych, np.ubezpieczony dokonując zakupów w hipermarkecie, wywróci się na mokrej posadzce, duża korporacja w ogóle nie traktuje jego roszczeń poważnie i lekceważy go swoją biernością w sprawie.
  • Ochrona w zakresie prawa karnego i wykroczeń.
  • Ubezpieczony prowadząc pojazd spowodował wypadek, w wyniku którego osoby podróżujące drugim pojazdem doznały obrażeń ciała na okres przekraczający siedem dni, w związku z czym ubezpieczonemu postawiony został zarzut popełnienia przestępstwa nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym.
  • Ochrona prawna w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
  • Pracodawca nie wypłaca części wynagrodzenia, np. premii zapisanej w umowie, która się ubezpieczonemu należy.
  • Ochrona prawna i porada prawna w zakresie umów i praw rzeczowych.
  • Ubezpieczona nabyła mieszkanie na podstawie umowy przedwstępnej, tytułem zaliczki wpłacając 30% jego wartości. W późniejszym czasie zwróciła się o wpis do księgi wieczystej. Wpisu odmówiono, z uwagi na uchybienia w treści umowy, pozbawiające ją mocy aktu notarialnego.
  • Doradztwo w zakresie prawa rodzinnego, opiekuńczego i spadkowego.
  • Ubezpieczona – matka wychowująca samotnie dziecko ma trudności z utrzymaniem dziecka  za alimenty otrzymywane od byłego partnera. Chce wytoczyć powództwo o ich podwyższenie.
  • Porada prawna w zakresie prawa cywilnego.

Do ubezpieczonego zostało wystosowane roszczenie odszkodowawcze w związku ze szkodą, jaką wyrządził jego pies, podgryzając nowe spodnie sąsiadki, zaprojektowane przez znanego projektanta. Żądanie sąsiadki było mocno wygórowane, szczególnie z uwagi na fakt, że drażniła psa, prowokując go.

Zobacz również: Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

Czego zatem nie obejmuje podstawowy pakiet rodzinny ubezpieczenia ochrony prawnej?

REKLAMA

Jak w każdym ubezpieczeniu, także ochrona ubezpieczeniowa z tytułu ochrony prawnej przysługuje pod warunkiem, że zdarzenie objęte ochroną ubezpieczeniową (tzw. „wypadek ubezpieczeniowy”) zaszło w okresie ubezpieczenia. Umowa ubezpieczenia bowiem chroni nas przed ryzykiem w przyszłości, zatem sprzeczne z istoty tejże umowy jest objęcie ochroną zdarzenia, które zaszło już w czasie zawierania umowy i, co więcej, było znane ubezpieczonemu.

Ochrona ubezpieczeniowa w podstawowym wariancie rodzinnym nie obejmuje z reguły obrony interesów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, posiadaniem pojazdu mechanicznego czy też związanych z finansowaniem przy użyciu obcych środków wszelkiego rodzaju działalności, inwestycji, lokat i przedsięwzięć Nie ma, oczywiście, przeszkód, by rozszerzyć (za dodatkową składkę) ochronę ubezpieczeniową na obronę interesów prawnych ubezpieczonego również na te obszary.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie ochrony prawnej może dotyczyć zdarzeń zaistniałych nie tylko w Polsce, ale również na terenie Europy lub nawet na całym świecie.

Porady prawne

W ramach ubezpieczenia ochrony prawnej ubezpieczony otrzymuje możliwość skorzystania z zagwarantowanych w warunkach ubezpieczenia usług prawnych. Usługi prawne wykonywane są przez profesjonalistów (adwokatów, radców prawnych czy doradców podatkowych), współpracujących z zakładem ubezpieczeń.

Ubezpieczony może liczyć w szczególności na:
1. konsultacje prawne, a także opinie prawne w zakresie spraw objętych ochroną ubezpieczeniową,
2. przesyłanie wzorów umów i wzorów pism procesowych,
3. przesyłanie tekstów aktów prawnych,
4. udzielaniu informacji teleadresowych dotyczących kancelarii prawnych, kancelarii notarialnych, biur doradztwa podatkowego, sądów i prokuratur.

Pożądane informacje uzyskać można zarówno mailowo, jak i telefonicznie. Informacje uzyskane podczas konsultacji telefonicznej mogą zostać potwierdzone w pisemnej opinii.

Ochrona prawna dla całej rodziny - nie tylko dla małżeństw

REKLAMA

Ochrona ubezpieczeniowa z polisy ubezpieczenia ochrony prawnej przysługuje w wariancie rodzinnym:
1. ubezpieczonemu,
2. małżonkowi ubezpieczonego lub osobie, z którą ubezpieczony nie zawarł związku małżeńskiego, ale prowadzi wspólne gospodarstwo domowe i pozostaje we wspólnym pożyciu,
3. dzieciom ww. osób, przy czym ochrona ubezpieczeniowa przysługuje dziecku pełnoletniemu, jeżeli spełnia następujące kryteria:
a) nie zawarło związku małżeńskiego,
b) nie ukończyło 26 roku życia,
c) kontynuuje naukę albo inne kształcenie zawodowe,
d) zamieszkuje we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym rodzicem.

Reasumując, posiadając ochronę prawną w życiu prywatnym jesteśmy zabezpieczeni przed różnorakimi konfliktami o charakterze prawnym. Przy zakupie pojazdu lub remoncie domu od razu uzyskamy informację, jakie umowy zawrzeć, w jaki sposób zabezpieczyć się przed przyszłymi roszczeniami. Niestraszne nam będzie wypowiedzenie w pracy lub niezręczne pytania do kadrowej, jakie świadczenia społeczne przysługują nam z tytułu opieki nad dzieckiem czy chorymi rodzicami. Spacer z psem czy zalanie sąsiada również nie będą sytuacjami, które nas zaskoczą na tyle, że nie będziemy umieli się w nich odnaleźć.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop stażowy 2025: po 10 latach pracy 30 dni urlopu wypoczynkowego, po 15 latach - 35 dni, po 20 latach - 40 dni. Czy wejdzie? Mamy stanowisko resortu pracy

Obecnie analizuje się zagadnienie urlopu stażowego. Idea jest bardzo prosta: pracownikom z krótszym stażem (do 10 lat) przysługuje 20-dniowy urlop wypoczynkowy w 100% finansowany przez pracodawcę, natomiast po przekroczeniu dziesięcioletniego okresu pracy zamiast dotychczasowych 26 dni, wypoczynek zostałby zwiększony do 30 dni, a potem – o kolejne 5 dni za każde następne 5 lat. Resort pracy zajmuje pozytywne stanowisko na wprowadzenie tzw. urlopu stażowego, bo proponowane zmiany mają solidne uzasadnienie zarówno logiczne, społeczne jak i prawne. Zresztą – przecież już teraz w wielu zawodach obowiązują dłuższe urlopy.

Biorą się za listonoszy: bo nie dostarczają przesyłek i awiz, a terminy urzędowe i sądowe biegną. Sprawa skierowana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Kto z nas nie spotkał się taką sytuacją, że listonosz nie dostarczył przesyłki, nie podjął nawet takiej próby i z automatu zostawił w skrzynce awizo. Mato miejsce szczególnie w dużych miastach, z blokami bez wind. To jeszcze nic, czasami tego awiza nie ma! Możemy przeczytać np. taką skargę: "Poczta nie dostarczyła mi awizo do sądu w Lublinie co mam teraz zrobić. Rozmawiałam z listonoszem to się bezczelnie wypiera. Dlaczego przez czyjąś głupotę mam cierpieć?" Problem rzeczywiście istnieje, bo istnieje skutek doręczenia i pewne terminy biegną.

III grupa inwalidzka - stopień lekki. Co w 2025 roku?

Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, dawniej określane jako trzecia grupa inwalidzka (III grupa) definiuje osoby, których naruszona sprawność organizmu powoduje istotne pogorszenie zdolności do wykonywania pracy lub ograniczenia w pełnieniu ról społecznych. W 2025 roku władze, PFRON, a także rząd i samorządy przygotowały szereg udogodnień oraz wsparć finansowych dla beneficjentów tego stopnia niepełnosprawności. Przyglądamy się najważniejszym z nich.

Luka w przepisach: Przy świadczeniu pielęgnacyjnym opiekunowie stracili. Będzie nowelizacja? [MOPS, ZUS]

W artykule omawiamy taką sytuację. Jest skomplikowana bo dotyczy zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna i jego problemów z utratą ubezpieczenia w NFZ z mocą wsteczną (tak twierdzą MOPS, zobaczymy co na to powiedzą sądy).

REKLAMA

Wyrok TK: Emeryci mocno stracili w ZUS z przeliczeniem emerytur. Przepadł też 15% bonus do kapitału początkowego. Był waloryzowany

Emeryci, którzy rozpoczęli korzystanie z emerytur wcześniejszych od 2013 r. (albo później) nie mogą skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Te osoby czekają na ewentualną specustawę. Jedyne co im pozostaje to napisać krytyczny list albo komentarz w Internecie.

23 emerytów wygrało z ZUS na przeliczeniu emerytur. Jeden już prawomocnie [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Ile konkretnie wynoszą sumy zasądzone przez sąd na korzyść emerytów. Ich korzyść szacować można kwoty od około 550 zł do blisko 3000 zł miesięcznie. Z 23 wyroków jeden jest prawomocny, pozostałe będą oceniane przez sąd apelacyjny.

MRPiPS: 5070 zł dla każdego od 1 stycznia 2026 r., ale jest „haczyk” – bo nie dla tych co otrzymują premie i nagrody oraz inne dodatki do wynagrodzenia

Czeka nas rewolucja w zakresie płacy minimalnej – w rządzie trwają obecnie prace nad całkowitą zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczna wersja projektu zakłada, że pensja minimalna ma opiewać na 55% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co – zgodnie z aktualnymi prognozami – dałoby pensję minimalną na poziomie 5070 zł brutto. Jak się okazuje – nie wszyscy będą mogli jednak liczyć na podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., bo MRPiPS wycofało się z pomysłu zrównania płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym.

WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

REKLAMA

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

REKLAMA