REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasa fiskalna dla prawnika potrzebna od zaraz

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
KPRF Law Office
Nowy wymiar obsługi prawnej
Kasa fiskalna dla prawnika/ Fot. Fotolia
Kasa fiskalna dla prawnika/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Usługi świadczone przez prawników, z wyłączeniem usług notarialnych, jak również usługi świadczone przez doradców podatkowych, już od 1 stycznia 2015 roku, zostały objęte obowiązkiem zaewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych i to bez względu na osiągany obrót.

Z dniem 31 grudnia 2014 roku przestaje bowiem obowiązywać dotychczasowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382), co oznacza, że począwszy od dnia 1 stycznia 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Dz. U. 2014 poz. 1544, dalej jako „Rozporządzenie”), na podstawie których kolejne podmioty zostały zobowiązane rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej (§ 4. ust. 2 Rozporządzenia).

REKLAMA

Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku

Kasa fiskalna 2015 - dla kogo?

Ustawodawca zaliczył do nich m.in.: osoby fizyczne prowadzące działalność w zakresie świadczenia usług:

  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, jak również wulkanizacji, wymiany opon oraz badań i przeglądów technicznych pojazdów;
  • fryzjerskich, kosmetycznych, kosmetologicznych;
  • sprzedaży perfum i wód toaletowych;
  • gastronomicznych i cateringowych;
  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów;
  • prawniczych, w tym także w zakresie doradztwa podatkowego (§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. g. i lit. h Rozporządzenia) z wyłączeniem czynności notarialnych (poz. 28 załącznika do Rozporządzenia).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kasa fiskalna dla prawników

Oznacza to, że prawnicy, którzy świadczą usługi na rzecz podmiotów fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, będą zmuszeni ewidencjonować je za pomocą kas fiskalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obowiązek powyższy nie dotyczy prawników obsługujących podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Również działalność prowadzona przez notariuszy znajduje się na liście działalności nadal zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas fiskalnych.

Wspomnieć także należy, że Rozporządzenie wprowadza okres przejściowy, dzięki któremu podmioty do tej pory zwolnione z konieczności ewidencji obrotu za pomocą kas fiskalnych, będą miały nieco więcej czasu na wprowadzenie kasy, tzn. muszą tego dokonać najpóźniej do dnia 1 marca 2015 roku (zgodnie z § 9 Rozporządzenia). Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić kasę już wcześniej, przed 1 marca 2015 roku.

Kasy fiskalne dla mechaników, lekarzy i prawników

Rejestracja kasy fiskalnej

REKLAMA

Zakup kasy fiskalnej nie jest jedynym obowiązkiem prawnika świadczącego usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urządzenie musi zostać zgłoszone w urzędzie skarbowym oraz zafiskalizowane przed wykonaniem pierwszej czynności.

Podkreślić należy również, że zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, Nr 177, poz. 1054 t.j.) „podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł”. Przesłanki uzyskania w/w ulgi zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy rejestrującej (Dz. U. z 2013 r. poz. 163 t.j.). Konieczne jest zatem łączne spełnienie następujących przesłanek:

  1. złożenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania;
  2. rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać;
  3. posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej

Kasa fiskalna 2015 - koszt

Reasumując, ustawodawca sprezentował nam na święta kolejny obowiązek, na który w ramach wydatków noworocznych powinniśmy przygotować kwotę co najmniej 1.500 zł. Faktem jest, że na wprowadzenie kasy fiskalnej zostało jeszcze trochę czasu, to jednak przygotowania zdecydowanie warto rozpocząć już teraz, zwłaszcza, że może się nie udać zainstalować kasy fiskalnej z dnia na dzień. Tym bardziej również, że przepisy przewidują określone sankcje na wypadek niezastosowania się do w/w obowiązku. W pierwszej kolejności, w sytuacji nieterminowego zainstalowania kasy fiskalnej, prawnik traci możliwość uzyskania ulgi określonej w art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Następnie, zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, „w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek określony w ust. 1 (obowiązek instalacji kasy fiskalnej), naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się”. Sankcja powyższa dotyczy zatem podatników innych niż osoby fizyczne. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w sytuacji gdy nie zainstaluje w terminie kasy fiskalnej, odpowiada na gruncie przepisów ustawy z dnia 10 września 1999 roku kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r., poz. 186 t.j., dalej jako „KKS”). Art. 60 § 1 KKS wskazuje, że „kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”, zaś § 4 art. 60 KKS przewiduje, że „w wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1-3 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Autor: Ilona Świderska - Ćwik, aplikant radcowski

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

Od 1 maja 2025 r. zmiany w rencie socjalnej

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które z powodu trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej. Przyznawana jest na podstawie określonych kryteriów, które muszą zostać spełnione zarówno pod względem wieku, jak i stanu zdrowia.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

REKLAMA

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

REKLAMA

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij. Koszty, który mogą nas spotkać na skutek wydarzeń i różnych wypadków, które mogą mieć miejsce podczas majówki, mogą być ogromne. Nawet do kilkuset euro. Nie warto ryzykować.

REKLAMA