REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasa fiskalna dla prawnika potrzebna od zaraz

KPRF Law Office
Nowy wymiar obsługi prawnej
Kasa fiskalna dla prawnika/ Fot. Fotolia
Kasa fiskalna dla prawnika/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Usługi świadczone przez prawników, z wyłączeniem usług notarialnych, jak również usługi świadczone przez doradców podatkowych, już od 1 stycznia 2015 roku, zostały objęte obowiązkiem zaewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych i to bez względu na osiągany obrót.

Z dniem 31 grudnia 2014 roku przestaje bowiem obowiązywać dotychczasowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382), co oznacza, że począwszy od dnia 1 stycznia 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Dz. U. 2014 poz. 1544, dalej jako „Rozporządzenie”), na podstawie których kolejne podmioty zostały zobowiązane rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej (§ 4. ust. 2 Rozporządzenia).

REKLAMA

Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku

Kasa fiskalna 2015 - dla kogo?

Ustawodawca zaliczył do nich m.in.: osoby fizyczne prowadzące działalność w zakresie świadczenia usług:

  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, jak również wulkanizacji, wymiany opon oraz badań i przeglądów technicznych pojazdów;
  • fryzjerskich, kosmetycznych, kosmetologicznych;
  • sprzedaży perfum i wód toaletowych;
  • gastronomicznych i cateringowych;
  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów;
  • prawniczych, w tym także w zakresie doradztwa podatkowego (§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. g. i lit. h Rozporządzenia) z wyłączeniem czynności notarialnych (poz. 28 załącznika do Rozporządzenia).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kasa fiskalna dla prawników

Oznacza to, że prawnicy, którzy świadczą usługi na rzecz podmiotów fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, będą zmuszeni ewidencjonować je za pomocą kas fiskalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obowiązek powyższy nie dotyczy prawników obsługujących podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Również działalność prowadzona przez notariuszy znajduje się na liście działalności nadal zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas fiskalnych.

Wspomnieć także należy, że Rozporządzenie wprowadza okres przejściowy, dzięki któremu podmioty do tej pory zwolnione z konieczności ewidencji obrotu za pomocą kas fiskalnych, będą miały nieco więcej czasu na wprowadzenie kasy, tzn. muszą tego dokonać najpóźniej do dnia 1 marca 2015 roku (zgodnie z § 9 Rozporządzenia). Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić kasę już wcześniej, przed 1 marca 2015 roku.

Kasy fiskalne dla mechaników, lekarzy i prawników

Rejestracja kasy fiskalnej

REKLAMA

Zakup kasy fiskalnej nie jest jedynym obowiązkiem prawnika świadczącego usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urządzenie musi zostać zgłoszone w urzędzie skarbowym oraz zafiskalizowane przed wykonaniem pierwszej czynności.

Podkreślić należy również, że zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, Nr 177, poz. 1054 t.j.) „podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł”. Przesłanki uzyskania w/w ulgi zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy rejestrującej (Dz. U. z 2013 r. poz. 163 t.j.). Konieczne jest zatem łączne spełnienie następujących przesłanek:

  1. złożenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania;
  2. rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać;
  3. posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej

Kasa fiskalna 2015 - koszt

Reasumując, ustawodawca sprezentował nam na święta kolejny obowiązek, na który w ramach wydatków noworocznych powinniśmy przygotować kwotę co najmniej 1.500 zł. Faktem jest, że na wprowadzenie kasy fiskalnej zostało jeszcze trochę czasu, to jednak przygotowania zdecydowanie warto rozpocząć już teraz, zwłaszcza, że może się nie udać zainstalować kasy fiskalnej z dnia na dzień. Tym bardziej również, że przepisy przewidują określone sankcje na wypadek niezastosowania się do w/w obowiązku. W pierwszej kolejności, w sytuacji nieterminowego zainstalowania kasy fiskalnej, prawnik traci możliwość uzyskania ulgi określonej w art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Następnie, zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, „w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek określony w ust. 1 (obowiązek instalacji kasy fiskalnej), naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się”. Sankcja powyższa dotyczy zatem podatników innych niż osoby fizyczne. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w sytuacji gdy nie zainstaluje w terminie kasy fiskalnej, odpowiada na gruncie przepisów ustawy z dnia 10 września 1999 roku kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r., poz. 186 t.j., dalej jako „KKS”). Art. 60 § 1 KKS wskazuje, że „kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”, zaś § 4 art. 60 KKS przewiduje, że „w wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1-3 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Autor: Ilona Świderska - Ćwik, aplikant radcowski

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA