Z którą umową do notariusza?
REKLAMA
REKLAMA
Wizyta u notariusza wiąże się zawsze z dużymi kosztami. Notariusz bowiem za swoją pracę pobiera dość sowite wynagrodzenie. Wynagrodzenie to co do zasady zależy od wartości czynności prawnej. Dlatego też im większa wartość dokonywanej czynności, tym co do zasady większa wartość taksy notarialnej.
REKLAMA
Umowy
Umowy które należy zawrzeć w formie aktu notarialnego to przede wszystkim:
- umowa sprzedaży nieruchomości,
- umowa darowizny (specyficzna regulacja),
- umowa ustanowienia użytkowania wieczystego,
- umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu,
- umowa spółki komandytowej,
- umowa spółki komandytowo-akcyjnej,
- umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- umowa spółki akcyjnej,
- małżeńskie umowy majątkowe,
Skutki
Wymienione wyżej umowy koniecznie trzeba zawrzeć w formie aktu notarialnego. Zawarcie ich w jakiejkolwiek innej formie powoduje ich nieważność. Nie można zatem zawrzeć umowy sprzedaży nieruchomości na piśmie czy ustnie. Taka umowa nie będzie rodzić żadnych skutków pranych. A tym samym jej główny cel, przeniesienie własności, nie będzie miał miejsca. Umowa sprzedaży nieruchomości w zwykłej formie pisemnej nie będzie stanowiła również podstawy dla wpisu w księdze wieczystej.
Umowa z podpisem notarialnie poświadczonym
Umowa z podpisami notarialnie poświadczonymi to zupełnie coś innego niż umowa w formie aktu notarialnego. Strony same spisują taką umowę a notariusz poświadcza jedynie, że umowę podpisały te właśnie osoby. Notariusz nie analizuje pod względem prawnym takiej umowy.
Do umów, które muszą mieć podpisy poświadczone przez notariusza zaliczamy:
- umowę zbycia, wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub ustanowienia użytkowania na przedsiębiorstwie,
- umowa zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zawarcie umowy w innej formie powoduje również jej nieważność.
Warto jednak wiedzieć, że za poświadczenie podpisu pobiera się taksę notarialną w stałej wysokości. W tym wypadku więc nie będzie miała znaczenia wartość czynności prawnej.
Inne umowy
Jak zaznaczyłem na początku każdą umowę można zawrzeć w formie aktu notarialnego (lub z podpisem notarialnie poświadczonym).
REKLAMA
Co nam daje forma aktu notarialnego? Oczywiście pewność. W takim bowiem wypadku umowa jest spisana przez zawodowego prawnika, osobę, która zna prawo w teorii i praktyce. Dodatkowo umowa taka wpisana jest do prowadzonego przez notariusza rejestru, tak więc w razie zgubienia swojego odpisu można zwrócić się do notariusza o odpis takiej umowy.
Jeszcze inną zaletą spisania umowy w formie aktu notarialnego jest możliwość nadania jej klauzuli z art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Klauzula ta umożliwia wierzycielowi wszczęcie postępowania egzekucyjnego bez kierowania sprawy do sądu. Akt notarialny wyposażony w klauzulę z art. 777 k.p.c. jest bowiem tytułem egzekucyjnym. Wystarczy nadać mu klauzulę wykonalności i sprawę można kierować od razu do komornika.
Jak zatem widać sporządzenie umowy u notariusza to nie tylko dodatkowe koszty ale również przywileje i ułatwienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat