REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się przygotować do spotkania z prawnikiem?

Na spotkanie z adwokatem czy też radcą prawnym warto przyjść z dokumentacją dotyczącą naszej sprawy i jasnym przekazem, czego oczekujemy i na czym nam zależy./Fot. Shutterstock
Na spotkanie z adwokatem czy też radcą prawnym warto przyjść z dokumentacją dotyczącą naszej sprawy i jasnym przekazem, czego oczekujemy i na czym nam zależy./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób obawia się kancelarii prawnych, a samo wejście do jednej z nich powoduje u nich stres. Czy rzeczywiście są powody do obaw? Jak można przygotować się do spotkania z adwokatem czy radcą prawnym?

Spotkanie z prawnikiem - jak należy się na nie przygotować?

Większość Polek i Polaków boi się spotkań z prawnikami, kojarzą się im z sądem i ciągnącymi się latami sprawami. Jest to tak naprawdę złudzenie narzucone nam przez różne filmy czy seriale. Kampania „Prawo bez Strachu” ma na celu udowodnić, że nie należy obawiać się spotkań z prawnikami. Warto jednak na spotkanie przyjść przygotowanym i wiedzieć jakie informacje chce się od nich uzyskać.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

REKLAMA

Obecnie żyjemy w czasach, w których coraz częściej słyszymy o tym, że większość konfliktów kończy się w sądzie. Są to niekiedy bardzo trudne sprawy, ale zdarzają się też i takie, które mogłyby zakończyć się polubownie, jeszcze przed rozpoczęciem drogi sądowej, jednak przez niewiedzę zainteresowanych stron znajdują swój finał w sądzie. Często strony te nie decydują się na pójście do prawnika czy też poproszenie o poradę prawną, która mogłaby szybko zakończyć spór. Niestety, boimy się prawników i porad prawnych.

- Zauważyliśmy, że ludzie po prostu wstydzą się korzystać z pomocy prawników, martwiąc się co inni powiedzą. Nasze zadanie to pomagać i udzielać porad, nie ma w tym nic wstydliwego. Zawsze lepiej zapytać, aby później nie żałować. Zdarza się, że właśnie wizyta u prawnika uchroni przed długotrwałym i kosztowym postępowaniem sądowym – przekonuje Karolina Marszałek, jedna z inicjatorek kampanii.

REKLAMA

Na spotkanie z adwokatem czy też radcą prawnym warto przyjść z dokumentacją dotyczącą naszej sprawy i jasnym przekazem, czego oczekujemy i na czym nam zależy. Jeżeli sprawa dotyczy wypadku – możemy przynieść, m.in. notatkę urzędową sporządzoną przez Policję, która była na miejscu zdarzenia, dokumentację medyczną obrazującą stan zdrowia po zaistniałym wypadku; jeśli ktoś naruszył nasze dobra osobiste, czy chcemy się rozwieść, warto pokazać dowody na tę sytuację. Istotnym jest, aby wprowadzić prawnika w naszą sprawę od początku do końca, nie zatajając żadnych informacji, które mogą mieć znaczenie do poprowadzenia naszej sprawy. Być z nim szczerym i nie ukrywać niczego – nawet jeżeli nie jest to dla nas komfortowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niektórzy klienci nie mówią nam całej prawdy, nie chcą, ponieważ po prostu się wstydzą. Niestety, potem te niedomówienia wychodzą i to zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie, czyli na sali sądowej. Zawsze nakłaniam klientów do bycia szczerym, nawet jeżeli budzi to dyskomfort. Dzięki temu, że wiem, mogę przygotować taktykę, która zabezpieczy interesy klienta. Dlatego tak ważne jest, aby nie zatajać żadnych informacji przed swoim prawnikiem – mówi Michał Miller, inicjator kampanii.

Udając się na spotkanie z prawnikiem warto również zastanowić się i przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów dotyczących faktycznego stanu własnej sprawy. Dodatkowo warto przygotować sobie konkretne pytania, które chcemy zadać na spotkaniu, dzięki czemu wyjdziemy z satysfakcjonującymi nad odpowiedziami, a nie z myślą o zmarnowanym czasie.

- Pamiętajmy, że my – prawnicy, jesteśmy po to, by pomóc, a nie zaszkodzić. Podczas umawiania spotkania zawsze sugeruję zainteresowanej osobie, by wzięła ze sobą wszelkie istotne dla sprawy dokumenty i spisała sobie na kartce ważne punkty, o których chciałaby porozmawiać. Natomiast jeśli ktoś przyjdzie na umówione spotkanie bez konkretnej listy pytań, nic nie szkodzi. Na spotkaniu z klientem zawsze staram się poruszyć jak najwięcej kwestii, wariantów rozwiązania sprawy, mając na uwadze jego dobro. Dokumenty również można donieść na kolejne spotkanie, a w tym czasie podpowiem, które będą jeszcze potrzebne i ważne dla tej konkretnej sprawy – mówi Bartosz Czupajło, inicjator kampanii.

Kolejną kwestią jest fakt, że wiele osób obawia się nie tyle sądów, co już nawet samych kancelarii prawnych, a samo wejście do jednej z nich powoduje u niego stres.

- Lata praktyki pokazały nam, że wielu klientów czuje lekki strach przed wejściem do kancelarii. Dlatego w ramach naszej kampanii postanowiliśmy stworzyć cykl darmowych, cotygodniowych spotkań edukacyjnych, które ze względu na obecną sytuację oraz nowe obostrzenia przenieśliśmy do sieci i zapraszamy do oglądania nas na żywo na naszym profilu na Facebook’u. Podczas relacji wyjaśniamy najważniejsze pojęcia prawne, informujemy jakie kroki prawne można podjąć w danym temacie, ponieważ każde spotkanie dotyczy innego zagadnienia. Zachęcamy również do zadawania pytań – dodaje Anna Stasiak-Apelska, kolejna z inicjatorek kampanii.

Kampania „Prawo bez strachu” ma pokazać, że kontakt z adwokatem nie musi być wcale stresujący. Warto odpowiednio przygotować się do spotkania z prawnikiem, by wyjść z niego w pełni usatysfakcjonowanym i pozytywnie nastawionym do dalszego działania. Wtorkowe spotkania online to idealna okazja, aby przełamać się i zobaczyć, że prawnik jest osobą, która pomaga, a nie ocenia, a dodatkowo dowiedzieć się wielu praktycznych informacji.

PRAWO BEZ STRACHU – kampania społeczna stworzona przez czterech prawników: Karolinę Marszałek, Annę Stasiak-Apelską, Bartosza Czupajło oraz Michała Millera. Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do korzystania z profesjonalnych porad prawnych i wsparcia prawników w każdej sprawie oraz przybliżenie wiedzy na temat współpracy. www.prawobezstrachu.pl

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Prawo bez strachu www.prawobezstrachu.pl
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA