REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się przygotować do spotkania z prawnikiem?

Na spotkanie z adwokatem czy też radcą prawnym warto przyjść z dokumentacją dotyczącą naszej sprawy i jasnym przekazem, czego oczekujemy i na czym nam zależy./Fot. Shutterstock
Na spotkanie z adwokatem czy też radcą prawnym warto przyjść z dokumentacją dotyczącą naszej sprawy i jasnym przekazem, czego oczekujemy i na czym nam zależy./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób obawia się kancelarii prawnych, a samo wejście do jednej z nich powoduje u nich stres. Czy rzeczywiście są powody do obaw? Jak można przygotować się do spotkania z adwokatem czy radcą prawnym?

Spotkanie z prawnikiem - jak należy się na nie przygotować?

Większość Polek i Polaków boi się spotkań z prawnikami, kojarzą się im z sądem i ciągnącymi się latami sprawami. Jest to tak naprawdę złudzenie narzucone nam przez różne filmy czy seriale. Kampania „Prawo bez Strachu” ma na celu udowodnić, że nie należy obawiać się spotkań z prawnikami. Warto jednak na spotkanie przyjść przygotowanym i wiedzieć jakie informacje chce się od nich uzyskać.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

REKLAMA

Obecnie żyjemy w czasach, w których coraz częściej słyszymy o tym, że większość konfliktów kończy się w sądzie. Są to niekiedy bardzo trudne sprawy, ale zdarzają się też i takie, które mogłyby zakończyć się polubownie, jeszcze przed rozpoczęciem drogi sądowej, jednak przez niewiedzę zainteresowanych stron znajdują swój finał w sądzie. Często strony te nie decydują się na pójście do prawnika czy też poproszenie o poradę prawną, która mogłaby szybko zakończyć spór. Niestety, boimy się prawników i porad prawnych.

- Zauważyliśmy, że ludzie po prostu wstydzą się korzystać z pomocy prawników, martwiąc się co inni powiedzą. Nasze zadanie to pomagać i udzielać porad, nie ma w tym nic wstydliwego. Zawsze lepiej zapytać, aby później nie żałować. Zdarza się, że właśnie wizyta u prawnika uchroni przed długotrwałym i kosztowym postępowaniem sądowym – przekonuje Karolina Marszałek, jedna z inicjatorek kampanii.

REKLAMA

Na spotkanie z adwokatem czy też radcą prawnym warto przyjść z dokumentacją dotyczącą naszej sprawy i jasnym przekazem, czego oczekujemy i na czym nam zależy. Jeżeli sprawa dotyczy wypadku – możemy przynieść, m.in. notatkę urzędową sporządzoną przez Policję, która była na miejscu zdarzenia, dokumentację medyczną obrazującą stan zdrowia po zaistniałym wypadku; jeśli ktoś naruszył nasze dobra osobiste, czy chcemy się rozwieść, warto pokazać dowody na tę sytuację. Istotnym jest, aby wprowadzić prawnika w naszą sprawę od początku do końca, nie zatajając żadnych informacji, które mogą mieć znaczenie do poprowadzenia naszej sprawy. Być z nim szczerym i nie ukrywać niczego – nawet jeżeli nie jest to dla nas komfortowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niektórzy klienci nie mówią nam całej prawdy, nie chcą, ponieważ po prostu się wstydzą. Niestety, potem te niedomówienia wychodzą i to zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie, czyli na sali sądowej. Zawsze nakłaniam klientów do bycia szczerym, nawet jeżeli budzi to dyskomfort. Dzięki temu, że wiem, mogę przygotować taktykę, która zabezpieczy interesy klienta. Dlatego tak ważne jest, aby nie zatajać żadnych informacji przed swoim prawnikiem – mówi Michał Miller, inicjator kampanii.

Udając się na spotkanie z prawnikiem warto również zastanowić się i przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów dotyczących faktycznego stanu własnej sprawy. Dodatkowo warto przygotować sobie konkretne pytania, które chcemy zadać na spotkaniu, dzięki czemu wyjdziemy z satysfakcjonującymi nad odpowiedziami, a nie z myślą o zmarnowanym czasie.

- Pamiętajmy, że my – prawnicy, jesteśmy po to, by pomóc, a nie zaszkodzić. Podczas umawiania spotkania zawsze sugeruję zainteresowanej osobie, by wzięła ze sobą wszelkie istotne dla sprawy dokumenty i spisała sobie na kartce ważne punkty, o których chciałaby porozmawiać. Natomiast jeśli ktoś przyjdzie na umówione spotkanie bez konkretnej listy pytań, nic nie szkodzi. Na spotkaniu z klientem zawsze staram się poruszyć jak najwięcej kwestii, wariantów rozwiązania sprawy, mając na uwadze jego dobro. Dokumenty również można donieść na kolejne spotkanie, a w tym czasie podpowiem, które będą jeszcze potrzebne i ważne dla tej konkretnej sprawy – mówi Bartosz Czupajło, inicjator kampanii.

Kolejną kwestią jest fakt, że wiele osób obawia się nie tyle sądów, co już nawet samych kancelarii prawnych, a samo wejście do jednej z nich powoduje u niego stres.

- Lata praktyki pokazały nam, że wielu klientów czuje lekki strach przed wejściem do kancelarii. Dlatego w ramach naszej kampanii postanowiliśmy stworzyć cykl darmowych, cotygodniowych spotkań edukacyjnych, które ze względu na obecną sytuację oraz nowe obostrzenia przenieśliśmy do sieci i zapraszamy do oglądania nas na żywo na naszym profilu na Facebook’u. Podczas relacji wyjaśniamy najważniejsze pojęcia prawne, informujemy jakie kroki prawne można podjąć w danym temacie, ponieważ każde spotkanie dotyczy innego zagadnienia. Zachęcamy również do zadawania pytań – dodaje Anna Stasiak-Apelska, kolejna z inicjatorek kampanii.

Kampania „Prawo bez strachu” ma pokazać, że kontakt z adwokatem nie musi być wcale stresujący. Warto odpowiednio przygotować się do spotkania z prawnikiem, by wyjść z niego w pełni usatysfakcjonowanym i pozytywnie nastawionym do dalszego działania. Wtorkowe spotkania online to idealna okazja, aby przełamać się i zobaczyć, że prawnik jest osobą, która pomaga, a nie ocenia, a dodatkowo dowiedzieć się wielu praktycznych informacji.

PRAWO BEZ STRACHU – kampania społeczna stworzona przez czterech prawników: Karolinę Marszałek, Annę Stasiak-Apelską, Bartosza Czupajło oraz Michała Millera. Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do korzystania z profesjonalnych porad prawnych i wsparcia prawników w każdej sprawie oraz przybliżenie wiedzy na temat współpracy. www.prawobezstrachu.pl

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Autopromocja
Prawo bez strachu www.prawobezstrachu.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

REKLAMA

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

Ruszył nabór wniosków o 1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. [dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.]

Fundacja „Szansa dla Gmin” – jako jeden z organizatorów wypoczynku zimowego dla dzieci rolników dofinansowanego ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników – ogłosiła właśnie nabór wniosków na zimowiska dla dzieci, które odbędą się w 2025 r. Każdy z ich uczestników kolonii zimowych organizowanych przez Fundację, może otrzymać aż 1000 zł dofinansowania. 

REKLAMA