Kiedy udać się do doradcy podatkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Kim jest doradca podatkowy?
Doradca podatkowy to stosunkowo młody zawód w Polsce. Został powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 5 lipca 1996 roku. Najkrócej rzecz ujmując, doradca podatkowy pomoże nam odnaleźć się w gąszczu spraw podatkowych. Czyli? Zapewni obsługę w zakresie rachunkowości i zobowiązań podatkowych. Z jego pomocy może skorzystać zarówno przedsiębiorca, jak i każdy obywatel, który nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, ale rozlicza się z fiskusem.
REKLAMA
Czy zajmuje się doradca, czyli – kiedy warto skorzystać z jego usług?
Obowiązkiem każdego obywatela jest płacenie podatków. Jeżeli czujemy się zagubieni w świecie przepisów podatkowych, a wypełnianie formularzy i obliczanie należnego podatku sprawia nam problem, możemy udać się właśnie do doradcy podatkowego.
Zobacz również: Kim jest doradca zawodowy?
REKLAMA
Oczywiście, zakres kompetencji doradcy jest dużo szerszy niż pomoc w obliczeniu należnego podatku. Doradca podatkowy może również udzielać porad, wydawać opinie z zakresu obowiązków podatkowych. Może sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe, a także reprezentować swoich klientów zarówno przed organami podatkowymi, jak i sądami administracyjnymi. Doradca podatkowy może również prowadzić księgi podatkowe i udzielać pomocy w tym zakresie.
Warto pamiętać, że doradca podatkowy jest obowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Ponadto, obowiązują go zasady etyki zawodowej. Swoją pracę powinien wykonywać rzetelnie, uczciwie, z zachowaniem należytej staranności.
Ile kosztują usługi doradcy podatkowego? Tu, niestety, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie jest tak, jak np. w przypadku notariuszy, że obowiązuje rozporządzenie, które określa maksymalną stawkę za dokonywane przez nich czynności. Wynagrodzenie doradcy podatkowego ustalane jest w umowie z klientem. Zanim więc skorzystamy z usług tego czy innego doradcy, warto zapoznać się z cennikiem, który u niego obowiązuje.
Kto może zostać doradcą?
Warunkiem wykonywania tego zawodu jest szeroka wiedza merytoryczna, przede wszystkim w zakresie prawa finansowego, ale także innych dziedzin prawa. Ponadto, doradca podatkowy musi posiadać nieskazitelny charakter, a także stale podnosić swoje kwalifikacje.
Zobacz również serwis: U prawnika
Aby móc uzyskać uprawnienia doradcy podatkowego, należy:
- mieć pełną zdolność do czynności prawnych (czyli mieć ukończone 18 lat i nie być ubezwłasnowolnionym częściowo lub całkowicie);
- korzystać z pełni praw publicznych;
- posiadać nieskazitelny charakter i swoim dotychczasowym postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego;
- posiadać wyższe wykształcenie.
Wyżej wskazane warunki to takie, bez których nie można przejść do kolejnego etapu na drodze do kariery doradcy podatkowego, czyli egzaminu i praktyki. Osoba, która spełnia wyżej wskazane wymogi musi:
- zdać egzamin na doradcę podatkowego;
- odbyć 2-letnią praktykę zawodową;
- złożyć wniosek o wpis na listę doradców podatkowych.
Czy można trafić na doradcę bez uprawnień?
Tak jak w wielu innych profesjach, tak i w przypadku doradcy podatkowego, możemy trafić na osobę, która wykonuje ten zawód bez wymaganych uprawnień. Warto pamiętać, że taka osoba:
- nie podlega ona najczęściej ubezpieczeniu OC, a więc jeżeli okaże się osobą niekompetentną, wówczas nie odzyskamy utraconych pieniędzy;
- nie ponosi odpowiedzialności przed sądem dyscyplinarnym, tak jak jest w przypadku dyplomowanych doradców podatkowych;
- nie są one obowiązane do zachowania tajemnicy zawodowej ani nie są związani żadnym kodeksem etyki zawodowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat