Mecenas, rejent, asesor czyli kto jest kim w świecie prawa
REKLAMA
REKLAMA
W niniejszym artykule postaram się skrótowo wyjaśnić podstawowe różnice między zawodami prawniczymi, kompetencje poszczególnych zawodów oraz tytuły jakich można używać w odniesieniu do tych osób.
REKLAMA
Adwokat- zwyczajowo zwracamy się do niego Panie Mecenasie- zajmuje się on przede wszystkim zastępstwem prawnym. To znaczy reprezentuje stronę przed sądem. Przy czym adwokat może zastępować stronę zarówno w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych prawa pracy.
Notariusz- zwracamy się do niego Panie Notariuszu, Panie Sędzio, Panie Rejencie- zajmuje się on przede wszystkim sporządzaniem aktów notarialnych.
REKLAMA
Radca Prawny- zwracamy się do niego Panie Radco- zasadniczo jego uprawnienia nie różnią się od uprawnień adwokata. Również zajmuje się zastępowaniem stron przed sądem, przy czym nie może on być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Komornik- wykonuje wyroki sądu w drodze egzekucji. Sprawę do komornika kierujemy co do zasady dopiero po zakończeniu postępowania sądowego. Prowadzenie egzekucji polega najczęściej na zajmowaniu ruchomości i nieruchomości, zajmowaniu kont bankowych oraz sprzedaż rzeczy w drodze licytacji.
Sędzia- podczas rozprawy zwracamy się do Sądu a nie do sędziego mówiąc proszę Sądu- orzeka w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i prawa pracy, a także innych wskazanych przez ustawę.
Aplikant- to osoba przyuczająca się do zawodu prawniczego. Można być aplikantem adwokackim, radcowskim, notarialnym, prokuratorskim itd. Aplikant to z wykształcenia prawnik, który dostał się na aplikację. Zgodnie z przepisami prawa aplikant ma pewne uprawnienia. Może zastępować przy niektórych czynnościach swojego patrona (np. adwokata)
REKLAMA
Asesor- to osoba, która ukończyła aplikację i zdała egzamin zawodowy. Jednak aby otrzymać nominację musi przejść swoistą próbę. Asesura obowiązuje w takich urzędach jak sądownictwo (powszechne, wojskowe, administracyjne), prokuratura, notariat, izby komornice. Asesor może zastępować notariusza, sędziego prokuratora czy komornika w określonych przez prawo sytuacjach.
Rzecznik patentowy- pomaga podmiotom gospodarczym albo osobom fizycznym w sprawach własności przemysłowej (głównie nadawanie patentów). Aby uzyskać tytuł rzecznika patentowego należy odbyć aplikację rzeczniowską i złożyć właściwy egzamin. Co ważne osoba taka nie musi mieć wykształcenia prawniczego (może mieć wykształcenie techniczne).
Prokurator- funkcjonariusz publiczny stojący na straży praworządności. Prokurator to przedstawiciel prokuratury. Zajmuje się ściganiem przestępstw. W procesach karnych sprawuje funkcję oskarżyciela publicznego.
Poszukaj prawnika w naszej - bazie kancelarii
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat