Nie tylko akty notarialne
REKLAMA
REKLAMA
Wielu osobom notariusz kojarzy się jedynie z osobą spisującą umowy. Jednak nie jest to prawda. U notariusza bowiem można dokonać wielu więcej czynności.
REKLAMA
Testament
W formie aktu notarialnego można spisać testament. Spisanie ostatniej woli w takiej formie gwarantuje, że ona nie zginie. Oryginał testamentu jest bowiem przechowywany u notariusza razem z innymi aktami prawnymi. Dlatego też nie może on być zniszczony przez pominiętą czy wydziedziczoną osobę.
Poświadczenie dziedziczenia
Jest to nowe uprawnienie notariusza. Do tej pory potwierdzeniem nabycia spadku było postanowienie wydawane przez sąd po przeprowadzeniu rozprawy. Obecnie się to zmieniło i uprawnienia w zakresie prawa spadkowego nabyli również notariusze. Mogą oni poświadczać dziedziczenie. Poświadczenie u notariusza wywołuje te same skutki prawne co stwierdzenie nabycia spadku w drodze postanowienia.
Poświadczenia
Notariusz sporządza również poświadczenia. Do najpopularniejszych poświadczeń można zaliczyć poświadczenie własnoręczności podpisu. W takim wypadku osoba stająca przed notariuszem podpisuje się na kartce papieru a notariusz stwierdza, że podpis należy do tej osoby.
Innym przykładem poświadczenia jest poświadczenie zgodności kopii z oryginałem dokumentu.
Jeszcze innym poświadczeniem jest poświadczenie pozostawania przy życiu.
Protokoły
Notariusz spisuje również protokoły. Niektóre protokoły muszą mieć formę aktu notarialnego. Jest tak w wypadku protokołu z walnego zgromadzenia akcjonariuszy w spółce akcyjnej.
Inne czynności
Oprócz wymienionych wyżej czynności notariusz dokonuje protestów weksli, przyjmuje na przechowanie dokumenty, kosztowności, pieniądze, sporządza odpisy, wypisy i wyciągi oraz dokonuje doręczeń.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat