Prawa i obowiązki podejrzanego w prokuraturze
REKLAMA
REKLAMA
Prawa podejrzanego
REKLAMA
Wezwanie osoby w charakterze podejrzanego, oznacza, że jest ona stroną postępowania przygotowawczego – z czego przysługuje tej osobie szereg uprawnień. W postępowaniu przygotowawczym podejrzany ma prawo do składania wyjaśnień, odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na pytania, składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia, obecności przy czynnościach dowodowych, korzystania z pomocy obrońcy oraz żądania przesłuchania go z udziałem ustanowionego obrońcy. Podejrzany ma również prawo do składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia, obecności przy czynnościach dowodowych.
Zobacz: Do jakiego sądu pozew o zapłatę?
Obowiązki podejrzanego
REKLAMA
Podejrzany ma również szereg obowiązków. Jednym z najważniejszych jest obowiązek stawiania się na wezwania organów ścigania. Oprócz tego podejrzany jest zobowiązany poddać się oględzinom zewnętrznym ciała oraz innym badaniom niepołączonym z naruszeniem integralności ciała, w szczególności wolno od podejrzanego pobrać odciski, fotografować go oraz okazać w celach rozpoznawczych innym osobom.
Oprócz tego podejrzany jest obowiązany poddać się niezbędnym dla postępowania badaniom psychologicznym i psychiatrycznym oraz badaniom połączonym z dokonaniem zabiegów na jego ciele, z wyjątkiem chirurgicznych, pod warunkiem, że dokonywane są przez uprawnionego do tego pracownika służby zdrowia z zachowaniem wskazań wiedzy lekarskiej i nie zagrażają zdrowiu podejrzanego - w szczególności podejrzany jest obowiązany, przy zachowaniu tych warunków, poddać się pobraniu krwi lub wydzielin organizmu.
Podejrzany pozostający na wolności obowiązany jest stawić się na każde wezwanie w toku postępowania karnego oraz zawiadomić organ prowadzący postępowanie o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu trwającego dłużej niż 7 dni. W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa podejrzanego można go zatrzymać i sprowadzić przymusowo.
Jeżeli podejrzany przebywa za granicą ma obowiązek wskazać adresata dla doręczeń w kraju, w razie nie uczynienia tego pismo wysłane pod ostatnio znanym adresem w kraju, albo jeżeli adresu tego nie ma, załączone do akt sprawy, uważa się za doręczone.
Podejrzany nie ma obowiązku wykazywać swojej niewinności, to prokuratura musi udowodnić, że podejrzany dopuścił się zarzucanego czynu.
Wezwanie do prokuratury nie przesądza o winie podejrzanego. Postępowanie przygotowawcze prowadzone przez prokuratora nie zawsze kończy się aktem oskarżenia i postępowaniem przed sądem.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat