Przesłuchanie w prokuraturze
REKLAMA
REKLAMA
Po wydaniu przez prokuratora postanowienia o przedstawieniu zarzutów osoba nim objęta staje się podejrzanym. Wskazane postanowienie zostaje przekazane podejrzanemu oraz jego obrońcy. Podejrzany potwierdza zapoznanie się z postanowieniem własnoręcznym podpisem.
REKLAMA
Przesłuchanie
Po przekazaniu podejrzanemu informacji na temat jego praw i obowiązków, prokurator przeprowadza właściwe przesłuchanie. Z przesłuchania zostaje sporządzony protokół. Pytania prokuratora dotyczą m.in. miejsca pracy, osiąganych dochodów, stanu cywilnego, ilości dzieci i osób pozostających na utrzymaniu podejrzanego, stan zdrowia, przebyte choroby, leczenie odwykowe, posiadany majątek. Po zebraniu podstawowych danych prokurator upewnia się, że podejrzany rozumie zarzucany mu czyn.
Zobacz: Do jakiego sądu wnosi się pozew pracowniczy?
Następnie prokurator zadaje pytanie dotyczące stosunku podejrzanego do zarzucanego mu czynu. Podejrzany może odpowiedzieć na wiele sposobów, m.in. przyznać się do całości zarzutów albo tylko do części, nie przyznać się do zarzucanych mu czynów, odmówić odpowiedzi na pytania albo podejrzany może nie udzielać odpowiedzi na pytania prokuratora, a odpowiadać na pytania tylko swojego obrońcy.
Dalsze przesłuchanie zależy od woli podejrzanego, jeżeli odmówi odpowiedzi na pytania – przesłuchanie się kończy, jeżeli zechce zeznawać – przesłuchanie trwa dalej.
Wyjaśnienia podejrzanego, który chce dalej zeznawać dzielą się na zeznania spontaniczne oraz pukania prokuratora. Wyjaśnienia spontaniczne to wyjaśnienia podejrzanego składane przez niego w sposób nieskrępowany – podejrzany tłumaczy się mówiąc to, co uważa za słuszne. Drugi etap – pytania – polega na odpowiadaniu na konkretne pytania prokuratora i obrońcy pokrzywdzonego.
W każdej chwili postępowania podejrzany może odmówić odpowiedzi na pytania.
Po zakończeniu pytań prokurator przekazuje podejrzanemu i jego obrońcy protokół celem jego odczytania. Po odczytaniu protokołu mogą być składane wnioski o sprostowanie protokołu. Jeśli nie ma to miejsca protokół jest podpisywany przez wszystkie obecne przy przesłuchaniu osoby, a podejrzany pod swoimi wyjaśnieniami zamieszcza stwierdzenie, że treść wyjaśnień odpowiada jego słowom.
Zobacz serwis: Pomoc prawna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat