Czy można w prokuraturze stawić się z adwokatem?
REKLAMA
REKLAMA
Kim jest podejrzany?
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego za podejrzanego uważa się osobę, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego. Przed pierwszym przesłuchaniem należy pouczyć podejrzanego o jego uprawnieniach i obowiązkach.
Często podejrzany jest mylony z oskarżonym. Oskarżonym jest osoba, przeciwko której wniesiono oskarżenie do sądu, a także osobę, co do której prokurator złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.
Prawo do obrony
Prawo do obrony jest uregulowane w artykule 6 Kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że oskarżonemu przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy, o czym należy go pouczyć.
Uczestnictwo adwokata jest przywilejem podejrzanego. Oznacza to, że podejrzany ma możliwość stawienia się w prokuraturze razem ze swoim adwokatem.
Zobacz: Do jakiego sądu wnosi się pozew pracowniczy?
Adwokat podejrzanego
Prokurator po odczytaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów przekazuje je do zapoznania podejrzanemu oraz jego obrońcy. Obrońca razem z podejrzanym ustalają taktykę obrony w dalszym toku trwania postępowania przygotowawczego.
REKLAMA
Podejrzany może m.in. odpowiedzieć na pytania zadawane przez prokuratora przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że może odpowiadać ale wyłącznie na pytania zadawane przez swojego obrońcę. Umożliwia to podejrzanemu uniknąć odpowiedzi na niewygodne pytania, które mogłyby być zadane przez prokuratora, jak również przygotowanie sobie jak najlepszych odpowiedzi na pytania.
Z przesłuchania podejrzanego zawsze zostaje sporządzony protokół. Po zakończeniu przesłuchania protokół zostaje odczytany oraz, o ile nie ma żadnych zastrzeżeń, podpisany zarówno przez podejrzanego jak i jego obrońcę.
W przypadku zastrzeżeń do treści protokołu podejrzany i jego obrońca mogą składać wnioski o sprostowanie protokołu.
Podejrzany i jego obrońca oraz pokrzywdzony i jego pełnomocnik mogą składać wnioski o dokonanie czynności śledztwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat