Wynagrodzenia asystentów sędziów 2019 – jakie kwoty?
REKLAMA
REKLAMA
Projektowane rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości ma określać wysokość wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów w sądach powszechnych. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
REKLAMA
Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wynagrodzeń od 1 stycznia 2019 r.
Od 1 czerwca 2016 r. wynagrodzenie zasadnicze asystentów wynosi od 3000 do 4200 zł. Mieści się zatem poniżej kwoty przeciętnego wynagrodzenia (według danych GUS w II kwartale 2018 r. wyniosło ono 4521,08 zł).
Na mocy nowych regulacji kwoty te zostaną podniesione i wyniosą od 3200 do 4800 zł.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych asystentowi sędziego poza wynagrodzeniem zasadniczym przysługuje dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe oraz jednorazowa odprawa w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, na zasadach określonych w przepisach o pracownikach sądów i prokuratury.
Asystentom sędziów na zasadach określonych w przepisach o pracownikach sądów i prokuratury mogą być również przyznane:
- dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków lub powierzenia dodatkowych zadań;
- nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
Podstawa prawna:
Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów - etap legislacyjny: konsultacje publiczne
Polecamy serwis: Pomoc prawna
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA