Zobacz również: Wyszukiwarka sądów i prokuratur
Zwolnienie od kosztów
Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest z mocy ustawy zwolniona od ponoszenia kosztów sądowych.
Alimenty na dziecko
Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od możliwości majątkowych oraz zarobkowych rodzica. W pozwie powinniśmy zatem wskazać konkretną sumę dochodzonych świadczeń w oparciu o rzeczywiście ponoszone koszty utrzymania dziecka. Warto do pozwu dołączyć faktury, rachunki i zaświadczenia dokumentujące wydatki na dziecko.
Zobacz również: Jak napisać pozew o alimenty?
Pozwanym w takich sprawach jest z reguły drugi z rodziców. Jednak w pewnych sytuacjach możemy pozwać zobowiązanych w dalszej kolejności: dziadków dziecka lub rodzeństwo. Ma to miejsce wówczas, gdy:
- nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo
- osoba zobowiązana w bliższej kolejności nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub
- gdy uzyskanie od osoby zobowiązanej w bliższej kolejności na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.
Alimenty między małżonkami
W czasie trwania małżeństwa możliwe jest wystąpienie do sądu z pozwem o przyczynianie się do zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Pozew taki składa się w sądzie rejonowym wydział rodzinny i nieletnich.
W przypadku ustania małżeństwa alimentów można żądać już w pozwie rozwodowym (pozew rozwodowy wnosi się do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lu zwykłego pobytu).
Również po wydaniu przez sąd wyroku rozwodowego małżonkom przysługuje uprawnienie do wystąpienia z żądaniem alimentów.
Pamiętać jednak należy o tym, iż nie każdy może ubiegać się o alimenty. Małżonek, który w wyroku rozwodowym został uznany winnym rozkładu pożycia małżeńskiego jest obowiązany dostarczać środków utrzymania małżonkowi, który również ponosi winę rozkładu pożycia, jeżeli znajduje się on w niedostatku, a małżonkowi niewinnemu bez względu na stan niedostatku.
Na małżonku niewinnym ciąży obowiązek alimentacyjny tylko wówczas, gdy drugi małżonek również nie ponosi winy za rozkład pożycia.
Zobacz również serwis: Alimenty