Będą zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Będą zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej./ fot. Fotolia
Prezydent RP skierował do Sejmu projekt ustawy nowelizującej ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz niektóre inne ustawy. Proponowane zmiany zakładają m.in. rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy prawnej, bezpłatną mediację, oraz poradnictwo obywatelskie.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej funkcjonuje od 2016 r. Wtedy to uruchomiono pierwsze punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego. Z tego rodzaju pomocy skorzystać mogły osoby fizyczne, którym sytuacja życiowa lub materialna nie pozwoliła na skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej. Edukacja prawna z kolei miała zapewnić wszystkim osobom fizycznym dostęp do informacji prawnej.

Inicjatywa, choć z założenia bardzo szlachetna, nie do końca się sprawdziła. Z danych dotyczących funkcjonowania opisywanej ustawy w praktyce wynika, że w ciągu jednego dnia funkcjonowania nieodpłatnej pomocy prawnej udzielano średnio jednej porady na godzinę.  

Więcej uprawnionych podmiotów - mniej ograniczeń przedmiotowych

Prezydent proponuje rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do skorzystania z darmowej pomocy prawnej. Na skutek nowelizacji z darmowej pomocy skorzystają m.in. następujące osoby:

  • których dochód w rodzinie na osobę, osiągnięty w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, nie przekroczył 2000 zł (w przypadku osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe – 3000 zł);
  • które uzyskały decyzję o przyznaniu świadczenia na pierwsze dziecko;
  • bezrobotne;
  • niepełnosprawne;
  • objęte kuratelą;
  • objęte ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie;
  • mające wizy repatriacyjne;
  • pełniące funkcję rodziny zastępczej lub prowadzące rodzinny dom dziecka;
  • osoby, które przez ostatnie 5 lat mieszkały poza granicami RP i wróciły do kraju z zamiarem stałego pobytu;
  • które w roku poprzedzającym zwrócenie się o pomoc prawną, korzystały z pomocy na podstawie ustawy o pomocy społecznej, o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Zwiększeniu liczby uprawnionych podmiotów towarzyszyć ma zmniejszenie liczby ograniczeń przedmiotowych. Jeżeli zmiany wejdą w życie to nieodpłatna pomoc prawna nie będzie obejmować tylko spraw ściśle związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Na chwilę obecną oprócz spraw ściśle związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, darmowe poradnictwo nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego, oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Poradnictwo obywatelskie

Projekt zakłada także możliwość korzystania z pomocy prawnej w formie bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Ma to ułatwić, w szczególności osobom, które uzyskały poradę, zrozumienie skomplikowanego języka prawniczego, co pozwoli na pełne wykorzystanie pozyskanej wiedzy w praktyce.

Poradnictwem obywatelskim ma zająć się ok. ¼ wszystkich funkcjonujących w ramach systemu bezpłatnej pomocy i edukacji prawnej punktów.

Bezpłatna mediacja

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji podkreślono istotną rolę alternatywnych metod rozstrzygania sporów. Wskazano także na fakt, że na chwilę obecną brak jest rozwiązań, które zapewniałyby dostęp do darmowej pomocy prawnej na etapie przedsądowym.

Właśnie, w celu naprawy takiego stanu rzeczy, Prezydent proponuje możliwość prowadzenia mediacji w formie nieodpłatnej pomocy prawnej. Ma to także przyczynić się do upowszechnienia mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania konfliktów.

Dyżur i specjalizacje

Samorządy lokalne mają uzyskać więcej możliwości, które pozwolą im dostosować oferowane usługi do potrzeb lokalnych. Ma temu posłużyć wprowadzenie dyżurów i możliwość przypisania specjalizacji.

Dyżur w punkcie pomocy prawnej ma trwać 4 godziny w ciągu dnia. Starosta, w porozumieniu z gminami, może przypisać danemu punktowi określoną specjalizację. To przypisanie polegać ma na wskazaniu dziedziny prawa lub problematyki nieodpłatnej pomocy prawnej, albo poprzez wskazanie grupy osób, do których w szczególności skierowana jest pomoc prawna, przykładowo dla ofiar przemocy domowej.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255 z późn. zm.)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem.

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...