Bezpłatne porady prawne
REKLAMA
REKLAMA
Prawnicy pro bono
REKLAMA
Zarówno radcowie prawni jak i adwokaci zajmują się działalnością pro bono. Może odbywać się ona w ściśle określonym czasie, bądź przyjąć stały charakter w formie dyżurów prawników organizowanych w oznaczonym i przygotowanym do tego miejscu. Przykładem takiej działalności są porady udzielane przed radców prawnych w poszczególnych dzielnicach Warszawy osobom bezdomnym, całkowicie niezdolnym do pracy, czy też niepełnosprawnym za symboliczną złotówkę plus VAT.
Informacje na temat tego typu działalności warto szukać w Internecie na stronach dzielnic, miast, itd. bądź bezpośrednio na stronach Krajowej Rady Radców Prawnych lub Naczelnej Rady Adwokatów, a także w siedzibach wszelkiego typu instytucji państwowych lub organizacji świadczących pomoc obywatelom.
Studencki wolontariat
Bezpłatnych porad udzielają także studenci prawa, którzy odbywają wolontariat w specjalnie do tego powołanych fundacjach czy poradniach. Fakt, iż zajmują się tym osoby bez pełnego wykształcenia prawnego może zapewne wywoływać wątpliwości co do jakości porad. Jednakże najczęściej tego typu forma wolontariatu stanowi rodzaj nauki dla studentów pod okiem opiekunów, którzy czuwają nad udzielanymi odpowiedziami.
Bardzo często takie poradnie powstają bezpośrednio przy wydziałach prawa poszczególnych uniwersytetów, a porady są tam świadczone według ustalonych dyżurów.
Pomoc w Internecie
Porady szukać można również bezpośrednio w Internecie. Napotkać można serwisy oraz fora prawne, które powstały specjalnie z myślą o udzielaniu porad osobom potrzebującym.
Pomoc prawną uzyskać można także korzystając z ogólnopolskich centrów pomocy, o których informacje znaleźć można w sieci i do których swoje problemy możemy zgłosić również telefonicznie, jak ma to miejsce np. w Niebieskiej Linii.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA