Dezinformacja w Internecie: jak znaleźć pomoc prawną?
REKLAMA
REKLAMA
Niedawno brałam udział w szkoleniach prawnych w zakresie technologii i social media, pomyślałam, że jest to dobra okazja do powiadomienia czytelników o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą Internet i zawarte w nim informacje.
REKLAMA
REKLAMA
Z pewnością istnieje wiele wspaniałych stron internetowych i blogów zawierających sporo przydatnych porad, a wielu autorów podejmuje wszelkie starania, aby zamieszczane przez nich informacje były poprawne i aktualne (przynajmniej w dniu publikacji). Równolegle jednak, istnieje wiele stron internetowych publikujących błędne informacje i udzielających błędnych porad... celowo.
Dlaczego ktoś miałby to robić? Najczęściej tylko dlatego, że można. Nazywa się to "dezinformacją w Internecie" i jest to dokładnie tym, na co wygląda. Sposobów jest wiele. Ktoś włamuje się do prawdziwej witryny i zmienia zawarte w niej dane w celu szerzenia dezinformacji, lub tworzy fałszywą stronę w celu świadomego rozprzestrzeniania fałszywych wiadomości lub porad.
Zobacz również: Czym jest cyberprzestępstwo?
Jeśli chodzi o uzyskanie informacji lub porady prawnej, bardzo ostrożnie dobieraj źródła informacji. Nawet, jeśli znajdziesz jakieś ciekawe lub przydatne "smaczne kąski" na stronach internetowych, nie masz gwarancji, że osoba, która je napisała lub zamieściła ma rzeczywistą wiedzę na ten temat. W internecie każdy ma prawo dzielić się informacjami prawdziwymi, bądź nie.
Nawet, jeśli informacje były aktualne w chwili ich zamieszczenia, zanim ty je przeczytasz mogą już być nieaktualne i całkowicie nieprzydatne.
REKLAMA
Dlatego też, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie, lub masz problem prawny, pamiętaj, że książki i oprogramowania zazwyczaj zawierają ostrzeżenie, że - "Informacje zawarte w tej książce/programie nie są poradą prawną i nie mogą zastąpić porady prawnej. W celu uzyskania porady prawnej, należy skonsultować się z prawnikiem."
Pozyskanie informacji w Internecie może być przydatne, ale w przypadku, gdy mamy do czynienia z realnym zagadnieniem prawnym (twoim własnym problem prawnym), nie zastąpi to szczerej rozmowy z adwokatem, który rzetelnie przeanalizuje twoją sytuację i zaoferuje profesjonalną poradę prawną, dostosowaną do twojego specyficznego problemu. Tylko taka droga gwarantuje sukces i pozytywne rozwiązanie nurtującej cię sprawy.
Polecamy serwis: Pomoc prawna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat