Zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym
REKLAMA
REKLAMA
Bardzo ważnym obowiązkiem jest utrzymywanie księgi wieczystej w stanie zgodnym z aktualnym stanem faktycznym i prawnym. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu nieruchomością zarówno dla jej właściciela jak i potencjalnych nabywców. Wszystkie wpisy i zmiany związane są z opłatami, które są określone w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
REKLAMA
Zwolnienie z kosztów
Zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym następuje na wniosek złożony przez stronę. Ważne jest jednak, że zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu wieczystoksięgowym może nastąpić wyłącznie przed złożeniem wniosku o wpis do księgi wieczystej.
W przypadku, gdy wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej ma być zamieszczony w akcie notarialnym, zwolnienie od kosztów sądowych może nastąpić wyłącznie przed zawarciem wskazanego aktu notarialnego.
Po złożeniu wniosku o zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym i otrzymaniu postanowienia w tej kwestii, wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej powinien być złożony w terminie 3 miesięcy od doręczenia postanowienia o zwolnieniu od kosztów sądowych, pod rygorem upadku zwolnienia. Innymi słowy jeżeli strona nie zrobi tego w ciągu 3 miesięcy będzie musiała ponieść koszty związane z wpisem lub zmianą w księdze wieczystej.
Zobacz: Pełnomocnictwo i opłata skarbowa w postępowaniu egzekucyjnym
W przypadku, gdy obowiązek poniesienia kosztów sądowych powstał po wydaniu orzeczenia w postępowaniu wieczystoksięgowym, to zwolnienie z kosztów może nastąpić również po złożeniu wniosku o wpis do księgi wieczystej, jak również zwolnienie od kosztów tego postępowania może nastąpić po zawarciu aktu notarialnego.
Oddalenie wniosku
W razie oddalenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych strona nie może ponownie domagać się zwolnienia powołując się na te same okoliczności, które stanowiły uzasadnienie oddalonego wniosku. Ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, oparty na tych samych okolicznościach, podlega odrzuceniu. Na odrzucenie wniosku nie przysługuje zażalenie.
Zobacz serwis: Pomoc prawna
Podstawa prawna: Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat