Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu sądowoadministracyjnym
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie z kosztów sądowych jest związane z prawem każdego, aby jego sprawę rozpoznał niezawisły, bezstronny, niezależny i właściwy sąd.
REKLAMA
Jakie sprawy są zwolnione z opłaty?
Z opłaty przy postępowaniu sądowoadministracyjnym zwolnione są sprawy z zakresu:
• pomocy i opieki społecznej;
• zasiłku dla bezrobotnych;
• stosunków pracy i służbowych;
• chorób zawodowych, świadczeń lekarskich i rehabilitacyjnych.
Ponadto nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych:
- prokurator i Rzecznik Praw Obywatelskich;
- kurator strony wyznaczony przez sąd orzekający lub przez sąd opiekuńczy dla danej sprawy;
- strona, której przyznane zostało prawo do pomocy w postępowaniu przed sądem administracyjnym, w zakresie określonym w prawomocnym postanowieniu o przyznaniu tego prawa.
Zobacz: Kiedy można być zwolnionym z kosztów procesu?
Prawo pomocy
W sprawach nie wymienionych wcześniej można uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych po złożeniu wniosku. Wniosek ten składa się na specjalnym formularzu, który można otrzymać w każdym sądzie administracyjnym.
Złożenie wniosku o przyznanie prawa pomocy, nie na specjalnym formularzu, będzie skutkowało brakiem rozpatrzeniem wniosku.
Prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego.
Prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym jak i częściowym.
Zwolnienie w stopniu całkowitym ma miejsce, gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Zwolnienie częściowe ma miejsce wtedy, gdy osoba wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i swojej rodziny. Należy pamiętać, że przyznanie prawa pomocy może być cofnięte w całości lub w części, jeżeli się okaże, że okoliczności, na podstawie których je przyznano, nie istniały lub przestały istnieć.
Zobacz serwis: Nieodpłatna pomoc
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat