W przypadku kosztów podlegających uiszczeniu przy wnoszeniu pisma procesowego, każda osoba może uzyskać zwolnienie od ich zapłaty w całości lub w części, jeżeli wykaże, iż ze względu na swoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów wyłożenie ich byłoby zbyt uciążliwe.
Z tych samych przyczyn (a także wtedy, gdy przemawiają za tym względy słuszności) sąd może zwolnić od ponoszenia kosztów sądowych oskarżonego lub oskarżyciela posiłkowego.
Wniosek do sądu
Aby uzyskać zwolnienie, powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek. Warto wskazać w nim wysokość zarobków, ilość członków rodziny, będących na utrzymaniu strony oraz inne okoliczności wskazujące na to, iż uiszczenie kosztów byłoby zbyt uciążliwe ze względu na przesłanki wskazane powyżej.
Przepisy dotyczące zwolnienia z kosztów sądowych stosuje się odpowiednio do zwolnienia od ponoszenia samych opłat. Dlatego możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie z ponoszenia np. opłaty od kasacji.
Czym są koszty sądowe?
Na koszty sądowe w sprawach karnych składają się opłaty oraz wydatki poniesione przez Skarb Państwa od chwili wszczęcia postępowania. Koszty sądowe stanowią część kosztów procesu obok uzasadnionych wydatków stron (w tym z tytułu ustanowienia obrońcy lub pełnomocnika).
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych (Dz. u. Dz.U.1983.49.223 ze zm.).