Posiedzenie pojednawcze
Rozprawę główną poprzedza posiedzenie pojednawcze, które prowadzi sędzia i rozpoczyna się wezwaniem stron do pojednania.
Protokół posiedzenia pojednawczego
W protokole posiedzenia pojednawczego należy w szczególności zaznaczyć stanowisko stron wobec wezwania do pojednania oraz wyniki przeprowadzonego posiedzenia pojednawczego; jeżeli doszło do pojednania, protokół podpisują także strony.
W razie pojednania stron postępowanie umarza się.
Postępowanie mediacyjne
Na wniosek lub za zgodą stron sąd może zamiast posiedzenia pojednawczego wyznaczyć odpowiedni termin dla przeprowadzenia postępowania mediacyjnego.
art. 23a Kpk stosuję się odpowiednio.
Należy podkreślić, że w toku posiedzenia pojednawczego lub w wyniku mediacji dopuszczalne jest pojednanie się obejmujące również inne sprawy z oskarżenia prywatnego, toczące się pomiędzy tymi samymi stronami(także takie w których strony występują w odmiennych rolach jako sprawca i pokrzywdzony).
Równocześnie z pojednaniem strony mogą zawrzeć ugodę, której przedmiotem mogą być również roszczenia pozostające w związku z oskarżeniem.
Ugoda zawarta na posiedzeniu pojednawczym jest tytułem egzekucji sądowej po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności.
Koszty postępowania mediacyjnego ponosi Skarb Państwa
Podstawa prawna: Art. 489-494 i art. 619 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego ( Dz. U. z 1997r.,Nr 89, poz. 555)