REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Mediacja to alternatywny sposób rozwiązywania sporów.
Mediacja to alternatywny sposób rozwiązywania sporów.

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja to alternatywny sposób rozwiązywania sporów. Opiera się ona na autonomii stron. Uczestników mediacji nie można bowiem do niczego zmuszać. Muszą one same wypracować pewien konsensus. 

Podczas mediacji można wyodrębnić kilka etapów, które nadają prowadzonym rozmowom, wyraźną strukturę i są punktami odniesienia pozwalającymi na ustalenie miejsca, w jakim znajduje się konflikt. Etapy te można porównać do szlaku, który wytycza drogę w kierunku osiągnięcia porozumienia.

REKLAMA

Etap pierwszy

Otwarcie. Etap ten służy temu, by uczestnicy mediacji mogli się krótko sobie przedstawić. Mediatorzy wyjaśniają czym jest mediacja i sprawdzają razem ze stronami, czy ten rodzaj interwencji w konflikt jest odpowiedni do sprawy z jaką przychodzą.

Etap drugi

Niezakłócane wypowiedzi. Każda ze stron ma możliwość przedstawienia swojego spojrzenia na sprawę. Etap ten pozwala też rozładować napięcie emocjonalne, jakie często towarzyszy początkom mediacji. Dla niektórych może to być pierwszą sposobnością do przedstawienia drugiej stronie swojego punktu widzenia na sprawę, w sposób wyczerpujący i bez przerywania.

Etap trzeci

Ustalenie kwestii, które mają być przedmiotem mediacji. Kwestie formułowane są w sposób neutralny (niesugerujący rozwiązania) i akceptowalny dla obydwu stron mediacji, np.: Mąż chce po rozwodzie widywać dzieci w każdy weekend. Żona chciałaby również mieć możliwość spędzania czasu z dziećmi w soboty i niedziele. Kwestia mogłaby brzmieć wtedy następująco: „ustalenie kontaktów z dziećmi”.

Etap czwarty

Dotarcie do potrzeb. Każda z kwestii jest omawiana osobno i po kolei. Strony ustosunkowują się do omawianej kwestii, wyrażają swoje oczekiwania i myśli na jej temat. Mediator pomaga zrozumieć potrzeby, jakie stoją za każdym z tych ustosunkowań i buduje zrozumienie dla drugiej strony (nie: zgodę). Pomaga skupić uwagę na przyszłości. Wszystkie szkoły mediacji podkreślają, że jest to najważniejszy etap mediacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etap piąty

Poszukiwanie rozwiązań. Kiedy strony wyjdą poza własne stanowiska i lepiej rozumieją swoje potrzeby, to możliwe staje się poszukiwanie rozwiązań, które zaspokajają potrzeby obydwu stron, często takich, które nie były wcześniej brane pod uwagę. Lepsze rozumienie siebie nawzajem może też zwiększyć łatwość w wymienianiu się ustępstwami.

Etap szósty

REKLAMA

Spisanie porozumienia. Mediator pomaga stronom mediacji zapisać to co ustaliły. Dba przy tym aby sformułowania były jak najbardziej konkretne (Kto? Co? Gdzie?) i mierzalne (Kiedy? Ile?). Żeby ugoda mogła być zatwierdzona przez sąd, musi być zgodna z prawem i zasadami współżycia społecznego, nie może zmierzać do obejścia prawa, powinna być zrozumiała i nie zawierać sprzeczności. Ugoda zawarta przed mediatorem, ma po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem.

Znajomość etapów mediacji pozwala stronom na lepszą orientację w tym co jest jeszcze do zrobienia, a także docenienie tego co zostało już zrobione. Etapy nadają rozmowom kierunek, który sprzyja porozumieniu. Zwieńczeniem wszystkich etapów jest spisanie ugody mediacyjnej, która podpisana przez strony i mediatora, może zostać przekazana do zatwierdzenia przez sąd.

Sąd zatwierdza ugodę na posiedzeniu niejawnym. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie klauzuli wykonalności. Ugoda zawarta przed mediatorem ma - po jej zatwierdzeniu przez sąd - moc orzeczenia sądowego.

                                              

Autor tekstu jest psychologiem i mediatorem, członkiem Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych i Polskiego Centrum Mediacji. Współzałożycielem Sopockiego Oddziału Polskiego Centrum Mediacji

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA