11 lutego - Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112
REKLAMA
REKLAMA
11 lutego - Dzień Numeru Alarmowego
Dnia 29 lipca 1991 roku powołano uchwałą Rady Europy ogólnoeuropejski numer alarmowy 112. Dzień 11 lutego 2021 r. obchodzony jest jako Europejski Dzień Numeru Alarmowego.
REKLAMA
Numer 112 - kiedy można dzwonić?
Numer ten przeznaczony jest wyłącznie do zgłaszania sytuacja zagrażających życiu i zdrowiu człowieka, takich jak:
- pożary,
- wypadki drogowe,
- kradzieże,
- włamania,
- w przypadku użycia przemocy,
- nagłe omdlenia i utrata świadomości,
- poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie,
- przypadki porażenia prądem,
- rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję,
- inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
Numer alarmowy 112 - jak prowadzić rozmowę?
Od chwili wybrania numeru 112:
- zadbaj aby miejsce rozmowy znajdowało się w pobliżu miejsca zdarzenia, tak jednak aby nic nie zakłócało rozmowy z operatorem,
- cierpliwie czekaj do momentu zgłoszenia się operatora, nie odkładaj słuchawki/nie rozłączaj się do czasu, gdy połączenie nie zostanie podjęte (połączenie jest bezpłatne, więc nie generuje kosztów dla zgłaszającego zdarzenie),
- zwięźle przedstaw zdarzenie lub sytuację, podając:
1. dokładne miejsce zdarzenia, jeśli nie znasz, to punkty orientacyjne np.: na drodze słupek drogowy
Na każdym słupku drogowym widnieją dwie liczby chyba, że jest to droga krajowa lub wojewódzka to trzy. Liczby w kolejności od góry w dół oznaczają:
- pierwsza liczba pokazuje numer drogi,
- druga liczba określa kilometry drogi,
- trzecia liczba określa setek metrów danego kilometra.
2. Przejazdy drogowe: Żółte Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Na każdej takiej naklejce umieszczony został indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu składający się z 9 cyfr umieszczono również numery telefonów do dyspozytora zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i nr alarmowy 112.
3. czy istnieją zagrożenia?
4. ile osób jest poszkodowanych?
5. krótki opis tego co widzimy i co wiemy?
6. jakie czynności ratunkowe zostały podjęte?
7. kto wzywa pomocy i kto został poszkodowany?
- jeśli to możliwe poinformuj jak można najszybciej dojechać do miejsca zdarzenia,
- odpowiadaj na zadawane przez operatora pytania,
- wykonuj polecenia/instrukcje przekazywane przez operatora,
W sytuacji gwałtownej zmiany lub pogorszenia, należy szybko o tym powiadomić operatora numeru 112.
Ważne!
Zaleca się nie korzystać z telefonu, z którego dokonano zgłoszenia na wypadek, gdyby operator próbował skontaktować się ponownie w celu weryfikacji informacji lub udzielenia innych dodatkowych informacji.
Bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych
Należy pamiętać, numer alarmowy 112, a także pozostałe numery alarmowe należy dzwonić tylko wówczas, gdy zaistniała sytuacja stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych i blokowanie numeru alarmowego jest nie tylko wykroczeniem, ale też wyjątkową bezmyślnością. Za takie złamanie prawa kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
Zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń:
REKLAMA
§ 1. Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
Warto, w tym miejscu przypomnieć katastrofę budowlaną w Katowicach, wówczas wiele osób jednocześnie dzwoniło na pogotowie ratunkowe, co spowodowało zablokowanie central telefonicznych. Doszło wówczas do automatycznego przełączenia do dyspozytorów z innych miast niż Katowice. W jednej z tych miejscowości była ulica o tej samej nazwie, jak ulica, na której doszło do katastrofy i karetki pogotowia zostały wysłane na zły adres[1].
[1] https://portal.abczdrowie.pl/wezwanie-karetki-pogotowia-w-praktyce-nie-takie-proste
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat